Sevgili annelerimiz,

Hamilelik süresince çoğumuzun yaşadığı bir sorun olan sivilce çıkarımı hakkında size bilgilendirmek için bu blog yazısını paylaşmaya karar verdik. Hamilelik döneminde görülen sivilceler ciddiyet farklarına göre hamileliğin her döneminde ortaya çıkabilmektedir. Vücudumuzda oluşan hormonal değişikler bu sivilce oluşumunun kaynağıdır. Özellikle hamileliğin ilk haftalarında karşılaşabileceğiniz bu sorunun süresi kişiden kişiye değişmektedir. Hamilelikte sivilcelerden kurtulmak için doktorunuzun yazdığı reçeteli ilaçlardan başkalarını kullanmanız tavsiye edilmemektedir. Sizin için evde uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemleri toparladık.

Sirke: Sirke sivilcenin nedeni bakterilerin temizlenmesi için çok etkili bir üründür. Sirke sayesinde mevcut sivilceleriniz daha çabuk iyileşmesini sağlayabilirsiniz. 1 yemek kaşığı sirkeye 2 yemek kaşığı iyi su ekleyin. Bu sirkeli suyu pamukla sivilcelere sürün ve kurumasını bekleyin (en az 10 dakika). Sora yüzünüzü yıkayın ve nemlendirici sürün. Bu uygulamayı sivilceler geçene kadar her gün, gün içinde 4-5 kez tekrar edin.

Patates: Çiğ patatesin iltihabı önleme ve iyileştirme özelliği vardır. Çiğ patatesi ortadan ikiye bölün ve iç kısmını sivilcelerin bulunduğu bölgeye sürün. Katı meyve sıkacağınız varsa suyunu sıkarak pamukla sivilcelere pansuman yapabilirsiniz. Patatesi sürdükten sonra en az 15 dakika bekletin sonra bol suyla yüzünüzü yıkayın. Artan patates suyunu buzdolabında 3 gün saklayabilirsiniz. Bu uygulamayı gün içinde 4-5 kez yapabilirsiniz.

Aspirin: Sivilceler için en çok önerilen uygulamalar arasında yer alan aspirin maskesi hem sivilcelerin daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur hemde sivilceler nedeniyle tahriş olan, kızaran cildi yatıştırır. 2-3 aspirini ezip toz haline getirdikten sonra az miktarda su ekleyerek krem kıvamına getirebilirsiniz. Sivilceleriniz olduğu bölgelere sürüp 20 dk bekledikten sonra cildinizi güzelce durulayın.

Bal: Anti bakteriyel etkisi olan balı bakterileri temizlemek, kızarıklığı azaltmak ve cildi yumuşatmak için kullanabilirsiniz. Bir parça balı direkt olarak sivilcelerin bulunduğu bölgeye sürün ve 20 dakika bekletin ve sonrasında su ile güzelce durulayın.

Yumurta Sarısı: Yumurta sarısı cildi beslerken içerdiği omega 3’le sivilcelerin yüzümüzde iz bırakmasına engel olur. 1 yumurtanın sarısını çırptıktan sonra sivilcelerin üzerine sürün. 1 saat kadar beklettikten sonra bol soğuk suyla durulayın.

Limon: Limon içerdiği asitle sivilcelerin kurumasını hızlandırır ve fazla yağı alarak yeni sivilcelerin oluşmasını önler. Taze sıkılmış limon suyunu pamukla sivilcelerin üzerine sürün ve 15 dakika bekletin ve yüzünüzü bol su ile yıkayın. Limonu yüzünüzde çok uzun süre bekletirseniz cildinizi fazla kurutabilir ve tahrişe neden olabilir. Yüzünüzü yıkadıktan sonra çok kuruluk olursa nemlendirici kullanabilirsiniz.

Not: Limon sürdükten sonra güneşe çıkmayın çünkü limon suyu güneşle birleştiğinde cilt lekelerine yol açabilir.

Sarımsak: Doğal antibiyotik deyince ilk akla gelen ise sarımsak sevilce tedavisinde de önemli bir yer kaplar.1 orta boy sarımsağı kaşıkla suyu çıkıncaya kadar iyice ezin. Sarımsağı parmak ucuyla sivilcelerin üzerine, biraz da çevresine sürün ve öylece bırakın. Sarımsağı tüm yüzünüze sürmemeye ve ovalamamaya dikkat edin. 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü suyla yıkayın. Cildinizde yanma olursa sarımsağı yıkadıktan sonra buzla kompres yapabilirsiniz.

Sivilcelerden kurtulmak için yapılması gerekenler nedir?

Yüzünüzü temiz tutun. Yüzünüzü yukarıda belirttiğimiz doğal yöntemlerle her gün nazikçe temizleyin. Bu uygulamaları yaptıktan sonra tüm yüzünüzü özellikle çene ve saç çizginizin olduğu bölgeleri tamamen yıkadığınızdan emin olun. Uyguladığınız temizleyiciler çene bölgesi ve saç çizginizin olduğu bölgelerde iyice temizlenmediği için birikip gözeneklerinizin tıkanmasına sebep olabilir.

Sivilceleri sıkmayın. Yüzünüzü normal üzeri sıklıkla ve bastırarak temizlemek bir işe yaramayacağı gibi, ek olarak cildinizin hassaslaşmasına ve tahriş olmasına sebep olacaktır. Ayrıca yüzünüzün doğal nemini alacağı için kuru bir cilde sahip olmanıza yol açar. Yüzünüzdeki sivilceleri kesinlikle sıkmayın. Sıkmanız durumunda sivilceler uzun süre geçmez ve yaralara dönüşerek iz bırakır.

A vitamini alın. A vitamini, daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Günlük diyetinize süt, yumurta ve havuç gibi besinleri ekleyerek takviye yapabilirsiniz. A vitaminini yiyecekler dışında takviye olarak almayı düşünmeniz durumunda, öncesinde mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Doğru beslenin. Rafine şeker, doymuş yağlar ve işlenmiş gıdalar tüketmeniz cildinizde sivilce ve akne oluşumuna yol açar. Hamileliğiniz süresince, cilt sağlığınızı korumanız adına protein ve vitamin içeren besinler, yeşil sebzeler, ve inanamayacaksınız ama bitter çikolata (içeriğindeki potasyum ve magnezyum içeriği sayesinde) tüketmeniz, cildinizin sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Bitter çikolatanın kafein içerdiğini hatırlatarak, küçük miktarlarda tüketmenizi tavsiye ederiz.

Bol su için. Su içmek, cildinizin nemini korumasına ve pürüzsüz olmasına yardımcı olur.

 

Daha Fazla Güzellik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir