Hamilelik dönemine geçiş yapınca anne ve baba adaylarının cinsellik konusunda çekinceleri olabiliyor. Hamilelik döneminde en çok merak edilen konulardan biri de orgazm olmanın zararı olup olmadığı oluyor. Bu yazımızda tüm sorularınıza cevap olacağız!

Hamilelikte Orgazm Olmak Mümkün mü?

Kadınların orgazm olması için ruhsal dünyalarının sağlıklı, endişe ve kaygıdan uzak olmaları çok önemli bir kriter. Bebeğinin sağlığının yerinde olduğunu bilen kadınların çoğu huzurlu bir iç dünyaya sahip oldukları için bu durum cinsel yaşama da olumlu olarak yansır. Aynı zamanda eşinle arandaki uyumda bir fark yoksa ve hamileyken de aranızdaki cinsel çekim pozitif yönde devam ediyorsa cinselliğini sorunsuz bir şekilde yaşayabilir, gebelik öncesinde olduğu gibi orgazm olabilirsin.

Hamilelikte Orgazm Olmak Tehlikeli mi?

Cinsel ilişki sırasında ve özellikle orgazm yaşandığı esnada rahimde kısa süreli kasılmalar meydana gelir. Çok şiddetli olmadığı sürece genellikle hamile olmayan ya da gebeliğinin ilk aylarında olan kadınlar bu kasılmaları hissetmezler. İkinci trimester’de rahmin de büyümesiyle birlikte işler değişir ve kasılmaları belirgin şekilde hissedebilirsin. Ancak bu kasılmaların herhangi bir tehlikesi yoktur.

Hamilelikte Orgazmın Bebeğe Zararı Var mı?

Konuyla ilgili belki de en çok sorulan şeylerden biri, hamilelikte orgazm bebeğe zarar verir mi, sorusudur. Hamileyken orgazm olduğun sırada bebeğinin hareketleri geçici olarak azalabilir. Fakat normal seyreden bir gebelikte bu kasılmaların bebeğine herhangi bir zararı yoktur. Kasılmalar bittikten ve orgazm yaşandıktan kısa bir süre sonra genellikle bebeğinin hareketlerini artmış bir şekilde hissedebilirsin.

Bu konuda tecrübesi ya da bilgisi olmayan bir kadın tarafından orgazmın hamileliğe etkisi olumsuzmuş gibi gelebilir. Yaşanılan orgazm ve kasılmalar sonucunda bebeğin hareketlerinin azalması endişe verici olabilir. Ancak bu hem geçici hem de bebeğin sağlığına olumsuz herhangi bir etkisi olmayan bir durum.

Orgazm Sonrası Kanama Normal mi?

Hamilelikte orgazmdan sonra kanama artan kan akımı ve rahim ağzının yumuşamasından kaynaklanabilir ve bu, zararsız bir durumdur. Kanamanın direkt olarak gebelikte kadın orgazmı ile bir ilgisi yoktur. Cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında ortaya çıkan kanamalar önemli hastalıkların ya da durumların habercisi olabilir.

İlişki sonrası kanama vajinit, klamidya gibi rahatsızlıklardan dolayı kaynaklanabileceği gibi düşük ya da bebeğin eşinin önde geldiğine de işaret edebilir. Hamilelikte orgazm olmanın üzerinden bir süre ya da gün geçtikten sonra kanaman varsa vakit kaybetmeden doktorunla görüşmen en iyisi.

Hamilelikte Orgazm Olmanın Zararları

Hamileyken orgazm olmak zararlı mı, elbette değil ancak bazı durumlarda cinsel yaşamda kısıtlamaya gidilmesi gerekebiliyor. Hamile kadın orgazm olduğunda rahimde kısa süreli kasılmalar oluyor, bu kasılmaların doğum sancısına dönüşme ihtimali düşük. Buna ek olarak erkek orgazmıyla birlikte vajinaya boşalan meninin içinde bulunan prostaglandin maddeleri rahim ağzının olgunlaşmasına, kasılmalara daha duyarlı hale gelmesine neden oluyor.

Bu iki faktör bir araya gelerek haftasını tamamlamış bir gebelikte, zaten başlaması yakın olan doğumu tetikleyebiliyor. Erken doğum riski olan, kanama geçirmiş ve suyu gelmiş anne adaylarında bu iki faktör doğumun başlamasına neden olabildiği için kimi hamilelikte cinsellikte kısıtlamaya gidilebiliyor.

Bunun dışında hamileyken orgazm olmak zarardan çok faydalı bir durum.

Hamilelikte Orgazm Olmanın Faydaları

Biraz da hamilelikte orgazmın faydalarından söz edelim.

  • Orgazmın hemen arkasından prolaktin hormonu salgılandığı için geceleri seviştikten sonra rahat bir uyku uyuyabilirsin. Böylece güne daha enerjik başlarsın, hamilelikte uyku basite alınacak bir konu değil biliyorsun ki.
  • Hamilelikte artan ağrıların orgazm sonrası salgılanan oksitosin hormonu ile azalabilir. Oksitosin aynı zamanda ağrıya toleransı artırıyor. Sevgi hormonu olarak bilinen oksitosin eşler arasında da daha güçlü bir bağ sağlıyor.
  • Seks, hastalıklara karşı savaşan antikorların sayısını artırdığı için daha güçlü bir bağışıklığa sahip olabilirsin.
  • Sağlıklı bir kan basıncı doğum için suni sancı almana ya da sezaryen olmana engel olabilir. Bunun için de ihtiyacın olan şey, bir miktar orgazm! 🙂
  • Orgazm sırasında salgılanan endorfin hormonu ruh halinin iyileşmesini sağlar.
Daha Fazla Cinsellik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir