Anne baba olmak isteyen çiftlerde, eğer her iki taraftan bir sağlık sorunu yoksa hamilelik doğal yollardan belli tavsiyelere uyarak gerçekleşebilir. Herhangi bir doğum kontrol ilacı kullanılmaksızın en az bir yıllık deneme sonucunda, normal şartlarda hamilelik oluşur.

Bunun için en temel yol, yumurtlama zamanının iyi hesaplanmasıdır. Bununla birlikte hamileliğin başlaması için öncelikle regl düzeni takip edilmelidir. Döllenme, en çok yumurtlama zamanında gerçekleşir. Bu nedenle reglden sonra 14. gün oldukça önemlidir. Çiftler 12. ve 15. günler arasında gebe kalınması için dikkat etmelilerdir.

Ancak her kadının regl döngüsü birbirinden farklı olduğu unutulmamalıdır. Genel anlamda ise takvim yardımıyla gebelik hazırlığı döngüsü takip edilmelidir.

Yumurtlama Dönemi Nasıl Tahmin Edilir?

Döllenme karmaşık bir dizi olaylar zinciridir. Her ay kadınların beynindeki hipofiz bezi, yumurtalıkları döllenme için bir yumurtayı serbest bırakır. Bu duruma yumurtlama denir. Yumurta serbest kaldıktan sonra fallop tüplerine doğru yolculuğuna başlayacaktır.

Eğer hamile kalmak istiyorsanız, şu an tam zamanıdır. Birçok kadın için bu durum hareketli bir hedef vurmak gibi olabilir. Çünkü çeşitli faktörler, stres ve aşırı egzersiz gibi durumlar yumurtlamanın kesin zamanlaması etkileyebilir.

Yine de yumurtlama zamanınızı tahmin edebilmek için bazı püf noktalar bulunur;

Takvim Takibi: Her ay günlerinizi ve zamanınızı planlayabilmek için basit bir takvim kullanın. Yumurtlama 28 gün süren menstural döngünün genelde 14. gününde gerçekleşir. Eğer tutarlı bir 28 günlük döneminiz yoksa döngünüz 34 gün gibi uzun bir zamanda gerçekleşiyorsa, yumurtlama dönemi yaklaşık 20 gün sonra başlayabilir.

Servikal Mukus Değişimleri: Yumurtlamadan önce vajinanızda kaygan bir salgının artışını gözlemleyebilirsiniz. Bunu sizin servikal mukusunuzdur. Bu salgı genelde çiğ yumurta akına benzerler. Yumurtlamadan sonra gebe kalma olasılığı az olduğundan bu sıvının yapışkanlı hali tamamen kaybolur.

Bazal Vücut Isısı: Yumurtlama bazal vücut ısınızda bir miktar artışa neden olabilir. Bazal vücut ısısı izlemek için, özellikle bazal vücut ısısını ölçmek için tasarlanmış bir termometre kullanın. Her sabah yataktan kalktığınızda ve kağıt üzerinde veya elektronik bir tabloda ısınızın derecesini bir yere not edin, hatta bunu grafik gibi işlerseniz çok daha verimli bir tablo olacaktır. Sonunda ortaya bir şema çıkacaktır. Bu durumlarda yüksek ısı olan günlerin saptamasını doğru yapabilirsiniz.

Yumurtlama Kitleri: Ovulasyon testleri de olarak bilinen yumurtlama kitleri, reçetesiz satılan yumurtlama dönemi belirleme ürünleri hormonların durumunu idrarınıza bakarak belirleyen bir testtir. Yumurtlama kitleri yumurtlama öncesi veya yumurtlama zamanında bir sinyal verebilir. En doğru sonuçlar için lütfen ürün etiketlerinin üzerindeki talimatları izleyin.

Hamilelik Oluşumuna Engel Olan Faktörler

Sigara İçmek: Tütün spermin yumurtalara ulaşmasını sağlayan servikal mukusu etkiler. Sigara içmek aynı zamanda düşük yapma riskini artırır, oksijen alan ve besin ile gelişen bebeğinizi bunlardan mahrum bırakabilir. Hamile kalmak için sigarayı bırakın. Eğer sigara içiyorsanız ve bırakamıyorsanız bir sağlık kuruluşuna başvurun. Ailenizin iyiliği için kesinlikle sigaradan uzak durun. Hamilelikte sigara içmeyin.

Alkol Tüketmek: Gebe kalmak istiyorsanız alkolden kaçınmak en iyisidir. Ve hamile iseniz alkol kullanımı sizin için yasaktır.

İlaç Kullanmak: Bazı ilaçlar (reçete olmadan mevcut olanlar da) gebe kalmanızı zorlaştırabilir. Eğer hamileyseniz bilinçsiz ilaç kullanımı sizin için güvenli ve sağlıklı olmayabilir.

Vajinal Yağlar: Jeller ve çeşitli reçetesiz vajinal yağlar, doğurganlığı azaltabilir. Tükürüğünüz dahi aynı etkiye sahip olabilir. Eğer bir yağ gerekiyorsa, mineral yağ veya kanola yağı – veya diğer öneriler için doktorunuza danışın.

Yorucu Egzersizler: Orta derecede fiziksel aktivite doğurganlığa yardımcı olmakla birlikte, bazen de ters etki yapabiliyor. Bazı araştırmalara göre haftada yedi saatten fazla aerobik aktiviteleri doğurganlık ihtimalini düşürdüğü düşünülmektedir.

Korunmasız olarak sık bir şekilde cinsel ilişkiye girmek, sağlıklı çiftlerin bir yıl içinde gebe kalmasını sağlayabilir. Diğer çiftlerin ise biraz yardıma ihtiyacı olacaktır.

Hamile kalmak için 30 yaşından gençseniz bir doktora görünmeden önce bir yıl boyunca eşinizle birlikte gebe kalmayı deneyebilirsiniz. Eğer 35 yaş veya daha büyük bir konumdaysanız, ya sizin ya da eşinizin doğurganlık sorunlarıyla alakalı bilinen veya şüphesi duyulan bir durum için bir uzmandan yardım almalısınız.

Kısırlık hem erkek hem de kadınları etkiler ve bu durumun tedavisi mevcuttur. Sorunun kaynağına bağlı olarak, kadınlar için jinekologlar, eşler için de ürolog ya da aile doktorları yardımcı olabilir.

Daha Fazla Bebek İsteyenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir