Hamilelik döneminde cinsellikten tamamen kopmak normal midir? Bu dönemde sex yapmak bebeğe zarar verir mi ya da bebeğin erken doğmasına sebep olur mu?

Anne-baba adaylarının, bebek bekledikleri andan itibaren yaşamlarında birtakım değişimler başlar. İlk önce anne karnındaki bebeğin konforu sağlanır. Hamilelik döneminin başlangıcından itibaren yaşam kalitelerinde, beslenme, uyku ve sosyal yaşam gibi daha birçok konuda fedakarlıkta bulunulur. Bunların yanında cinsel yaşam da değişime uğrar.

Hamilelik süreci ilerledikçe aynı yatakta, fakat birbirlerinden uzak durarak bir 9 ay geçirilir. Duygusal anlamda çiftlerin birbirlerine fazlasıyla ihtiyaç duydukları bu dönemde korkulardan sıyrılıp uzmanların önerilerine kulak vermekte yarar var.

HAMİLELİKTE SEKS

Cinsellik, vücudun ihtiyaçları arasındadır ve kişisel bir istek, bir tercih değil, bir dürtüdür. Gelişmekte olan ülkelerde hala tabu olma özelliğini koruyan cinsellik, hamilelik döneminde annenin takındığı kutsallık imajı altında geri planda kalır. Ayrıca anne adayı bu konuda doktoruna danışmaktan çekinir.

Normal fizyolojik bir hamilelik süreci geçiren anne adaylarının hamileliğin son 4 haftasına kadar cinsel yaşamlarını kısıtlamasını gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değildir. Ancak son haftalarda, sperm içerisinde bulunan prostoglandin isimli maddenin, uterus kaslarında kasılmaya yol açıp erken doğuma neden olma ihtimalinden cinsel ilişki önerilmemektedir.

AYLARA GÖRE CİNSEL YAŞAM

Genel olarak kadının cinsel yaşamındaki hareketlilik ilk 3 ayda azalır, ikinci 3 ayda artar, son 3 ayda tekrar azalma gösterir. Bunlara göre;

  • İlk 3 Ay

Annelik içgüdüsünün yerleşmeye başlaması, annenin bebeği kaybetme korkusu ve genellikle bu dönemde yaşanılan hamileliğe bağlı bulantı ve kusma durumu ilk 3 ayda cinselliğe soğuk yaklaşılmasına sebep olabilir. Pek çok çift bu dönemde cinsel ilişkiye girmenin düşüğe yol açacağını düşünür ya da bu dönemde yaşanılan kayıplar cinsel ilişkiye bağlanır. Ancak bu dönemde yaşanılan düşükler genellikle fetüsteki genetik bozukluklara bağlıdır.

  • İkinci 3 Ay

Annenin hamileliğe daha çok alışması, göğüslere ve cinsel organlara giden kanın artışıyla beraber, cinsel dürtüler normale dönebilir, hatta artabilir. Bu nedenle hamileliğin 2.trimesterinde (2. üç aylık periyot) cinsel ilişki sayısı artabilir, normalden farklı olarak ardı ardına orgazm olma durumu gözlenebilir.

  • Son 3 Ay

Annenin kilo alması, büyük bir karın, hareket kısıtlılığının artması, sırt-bel ağrılarının artması, vulvadaki artan ödeme ve mantar enfeksiyonundaki artışa bağlı olarak, ilişki sırasında ağrı hissedilmesi yine anne adayını cinsellikten uzaklaştırabilir. Cinsel ilişki sırasında penis fetusla kesinlikle temas etmeyeceğinden cinsel ilişki bebeğe zarar vermez. Anne karnındaki bebek, uterusun kasları, hamilelik kesesi ve kese içindeki amnion sıvısı dış etkilere karşı koruma altındadır. Orgazm, uterus’un kasıcı etkisi olan oksitosin salınımına neden olsa da, kesinlikle doğumu uyarıcı veya başlatıcı düzeyde olmayacaktır. Yine de aşırı meme başı uyarımı da bu etkiye sebep olacağından aşırı meme başı uyarısından kaçınılmalıdır.

SAKINCALI DURUMLAR

Bazı durumlar haricinde normal giden bir hamilelik seyrinde cinsel ilişkide kısıtlama yoktur.
Bu özel durumlar şunlardır:

  • Erken doğum ve düşük riski mevcut olan veya daha önceden tekrarlayan hamilelik kayıpları olanlar,
  • Hamileliğinin herhangi bir döneminde sebebi açıklanamayan vajinal kanaması olanlar,
  • Yine erken doğum ve düşük riskini artırdığından dolayı servikal kanal yetmezliği olanlar,
  • Plasenta previa dediğimiz (plasentanın rahim kanal ağzını lam veyu parsiyel kapaması) durumun eşlik ettiği durumlar,
  • Partnerde cinsel yolla bulaşan hastalığın görülmesi ve tedavisi tamamlanıncaya kadar olan süreç,
  • Tek hamilelikte son 1 ay, çoğul hamileliklerde ise 6. aydan sonra cinsel birleşme kesinlikle sakıncalıdır.
Daha Fazla Cinsellik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir