Hamilelik döneminde hormonlarda meydana gelen değişimler ciltte sorunlar oluşmasına neden olabilir. Evde hazırlayacağınız doğal maskeler ile hamileliğinizde cildinizde meydana gelen kusurları en aza indirebilirsiniz. Hamile arkadaşlarınızı da çağırıp birlikte bakım günü yapmaya ne dersiniz?

Maskeleri uygularken dikkat etmeniz gereken bazı basit kurallar ise;

 •  Saçınızı geriye doğru toplayın, sizi engellemeyecek şekilde toplandıklarından emin olun.
 •  Maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü temizleyin.
 •  Maskeyi her zaman parmak uçlarıyla uygulayın. Alın, yanaklar, burun, çene ve boyun bölgelerine uygulayın.
 •  Maske yüzünüzdeyken gevşemeye çalışın, konuşmamaya veya uzanma-maya çalışın. Maskeyi uygulamak için en uygun zaman, banyoda küvette oturur durumda uygulamadır.
 •  Maskeyi yüzünüzde önerilen süre kadar tutun.

Kuru ciltler için yumurta ve badem yağlı yüz maskesi

Hamilelikte cildinizde kurumaların meydana gelmesi oldukça normaldir. Bu durumu bol bol su içerek de önleyebilirsiniz. Her gün en az 8 bardak su içmeyi unutmamalısınız!

 • 1 yumurta ve 1 çay kaşığı badem yağını iyice karıştırdıktan sonra eşit şekilde yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 10 – 15 dakika bekleyin. Ardından yüzünüzü soğuk suyla temizleyin.

Yağlı ve karma ciltler için salatalık ve yoğurtlu yüz maskesi

Bazı kadınlarda diğerlerinin aksine hamilelik döneminde ciltte yağlanma meydana gelebilmektedir. Bu maske sayesinde cildinizdeki yağlanmayı doğal yoldan kontrol edebilirsiniz.

 • Yarım salatalık ve 1 çorba kaşığı yoğurdu blender ile karıştırarak püre haline getirin ve yüzünüze eşit şekilde sürün. 10-15 dakika bekledikten sonra soğuk suyla yüzünüzü durulayın.

Tüm cilt tipleri için mısır unlu yüz maskesi

Günlük bakımınız için oldukça güzel bir seçenek olan bu maske sayesinde günlük cilt bakımınızı en doğal yoldan gerçekleştirebilirsiniz.

 • Yüz için yetecek miktarda mısır unu ile suyu karıştırın. Kalın bir macun elde edince yüzünüze dairesel hareketlerle uygulayın ve 10 – 15 dakika ya da yüzünüzde tamamen kuruyuncaya kadar bekletin. Kuruduktan sonra yüzünüzü soğuk su ile durulayın.

Tüm cilt tipleri için muzlu ballı yoğurtlu yüz maskesi

Yüzünüzün nemlenmesini ve yumuşamasını istiyorsanız bu cilt maskesi size göre! Hamilelikte daha yumuşak bir cilde sahip olabilirsiniz

 • Bir muzu tamamen ezin ve 1 çay kaşığı bal, 2 çay kaşığı yoğurt ile karıştırdıktan sonra yüzünüzün her yerine eşit şekilde uygulayın. Cilt, karışımı tamamen emene ve karışım tamamen kuruyana kadar bekleyin ve soğuk suyla durulayın.

Kuru ve hassas ciltler için avokadolu yüz maskesi

Hamilelikte cildimiz ekstra hassaslaşmaktadır. Özellikle kuru ciltlerde hassaslaşma daha çok gözlemlenmektedir. Bu cilt maskesi sizi rahatlatacaktır.

 • Yarım avokadoyu ezin ve yüzünüzün her yerine uygulayın. Tamamen kuruyana kadar bekleyin ve soğuk suyla durulayın.

Tüm cilt tipleri için elmalı yüz maskesi

Cildinizin günlük bakımında tercih edebileceğiniz doğal maskelerden bir tanesi de elma maskesidir.

 • Olgunlaşmış bir elmanın çeyreğini bir çatalla ezin ve içerisine 1 çay kaşığı yulaf, l çay kaşığı bal ilave ederek yüzünüze uygulayın. Karışım yüzünüzde kuruyunca, soğuk suyla durulayın.

Daha Fazla Güzellik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir