Hamilelik haberinin alındığı ilk günden itibaren gelişmeye başlayan “Anne-baba” kimliği, cinsel yönde de kendini gösterir.

Çoğu zaman kişi, kendi anne ve babasının cinsel bir hayatı olabileceğini kabul edemez ve bunun fikrini bile aklına getirmek istemez.

Bu sebeple anne ve baba kimliğinin yaşanması başladığı andan itibaren, cinsellik de boyut değiştirmeye başlamakta ve bebeğin bulunduğu bir ortamda, cinsel bir deneyimin düşüncesi bile rahatsız edici olabilmektedir.

Hamilelikte Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Gebelik süresince genital organlara olan kan akımı artar. Bu artış, istek artışına yol açabilirken bazı kadınlarda da rahatsızlık hissi verebilir. Aynı şekilde gebelikte memelerde meydana gelen hassasiyet gibi değişiklikler de bazı kadınlarda cinsel hazzı arttırıken, bazılarında rahatsız verici olabilir.

Cinsel istek de gebelikte farklılıklar gösterebilir. Artabileceği gibi, bazı kadınların cinsellik hiç akıllarına gelmeyebilir. Bunda, değişen beden ve duygusal durumun çok etkisi vardır.

Her kadında cinselliğe karşı meydana gelen duygusal değişiklikler farklı olabilse de önemli olan bunu eşinizle paylaşmanız ve birlikte cinsel uyumunuzu değiştirmeyecek yolların aranmasıdır.

Baba adayları da toplumsal bakış gereği gebelikte cinselliğe farklı tepkiler gösterebilirler. Bazıları, eşlerini hala çok çekici görüp, cinsel yaşam alışkanlıklarının devamını arzulayabilirler. Bazen de bebeğe ya da eşine zarar geleceği endişesi, babalığa hazırlanma stresi gibi nedenlerle, cinsel isteksizlik yaşayabilirler.

Hamilelik Trimester Dönemlerine Göre Cinsel İstek Değişimi

Anne adaylarının çoğunda; hamilelik hormonlarının etkisiyle, ilk 3 aylık dönemde ilişki arzulama azalacaktır. Bu da tamamen doğal bir süreçtir. Çünkü vücutta değişim başlamıştır, bu değişim esnasında cinselliğin arka plana atılması gerekmektedir. Cinselliğin doğadaki temel görevi üremek olduğu için, hamilelik söz konusu olduğu zaman üreme fonksiyonu yerine geldiğinden dolayı cinsellik arka plana atılmaktadır.

İkinci 3 aylık dönemde kadınlar artık kendilerini rahatlamış hissedecektir. Hamilelik dönemine adapte olmayı, bulantıdan kurtulmayı, düşük riskinin en yüksek olduğu dönemi atlatmayı başardığını görecektir. Bu başarı sayesinde de mutluluk hormonu adı verdiğimiz endorfin artmaya başlayacaktır. Libido denilen cinsel istekte de artmaya yol açacaktır.

Son 3 aylık dönemde de doğum düşünceleri, bebeğin sağlıklı olup olmayacağı düşüncesi, nefes darlığı, mide yanmaları gibi şikayetler, erken doğum korkusu, ilişkide karna baskıdan dolayı korkma gibi nedenlerle libidoda azalma olacaktır. Bu da son derece doğaldır, fakat herkeste böyle bir düşünce olacak diye bir durum yoktur.

Hamilelikte Cinsel İsteksizliğin Sebepleri

  • Hamilelik her kadın için kutsal olduğu gibi, bu dönemin kadın vücudunda yaptığı bazı istenmeyen ve güzelliği olumsuz etkileyen yönleri olur. Kadın kendini gerçekte olduğundan daha az güzel hissedebilir. Yüz koyulaşmaları, ciltte lekelenmeler, karında çatlamalar, varis çıkmaları gibi kadınların güzelliklerini olumsuz olarak etkileyen birçok faktör ortaya çıkar.
  • Hamilelikte meme başları ve dış genital organlarda renk koyulaşmaları olur. Cinsel organların olduğundan daha farklı görünmesi, kadında eşinin bundan hoşlanmayacağı hissini uyandırabilir. Dolaylı yoldan da olsa bu durum cinsellikten kaçınmayı beraberinde getirir.
  • Hamilelik hormonlarının depresif etkileri olabilir. Bu da cinsel istekte azalmalara yol açabilir.
  • Hamileliğin 4-5 ayında itibaren belirgin bir şekilde ortaya çıkan sulu ve şiddetli akıntılar çoğu kadın tarafından tiksindirici bulunur. Eşinin de aynı fikirde olacağı düşüncesi, kadını cinsellikten uzaklaştırır.
  • Bebek anne karnında büyüdükçe özellikle hareketler anne tarafından hissedilmeye başlandıktan sonra, sanki bebek o anda cinsel ilişkiyi görüyormuş ya da hissediyormuş gibi bir duygu oluşabilir.
  • Anne adayı ilişkinin erken doğum ya da düşüklere yol açabileceğini düşünerek bebeği cinsellikten etkilenmesin diye isteksiz davranabilir.
  • Hamilelik döneminde koku ve tat alma duyusu hassaslaşır ve özellikle bazı kokulara karşı tiksinti oluşabilir. Bu dönem bulantı hissinin yüksek olması, kadının cinsellikte de bulantı yaşamasına neden olabilir.
  • Kadın, orgazm esnasındaki kasılmaların gebeliğe zarar verebileceğini düşünebilir.
  • Hamileliğin kutsal bir dönem olduğu ve bu dönemde ilişkinin bu kutsallığı azaltabileceği düşüncesi cinsellikten uzaklaşma sebebi olabilir.
  • Dini duygularla ilişkinin bu dönemde günah olduğunu düşünebilir.
Daha Fazla Cinsellik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir