Suda doğum uygulamaları her geçen gün yaygınlaşmaya devam ediyor. ABD’de yayınlanan raporda “deneysel olarak düşünülmeli” ibaresi geçse de, Avrupa ve İngiltere’de yaygın olarak uygulanıyor.

  • Suda doğumun anneye sağladığı faydalar nelerdir?

Karasal doğum denilen normal doğum esnasında annenin yaşadığı ağrı ve acı herkesin malumu. Suda doğum bazı uzmanlar tarafından bu ağrı ve acılara bir alternatif olarak, tabiri caizse ilaçsız ağrı kesici olarak kullanılıyor. Peki bu nasıl mümkün oluyor? Suda doğum, sıcak suyun içinde gerçekleşiyor. Sıcak suyun kaldırma kuvveti anneye daha rahat hareket imkânı tanırken aynı zamanda sıcak suyun kasları yumuşatmasından da faydalanıyor. Yumuşayan kaslar sayesinde anne daha az ağrı ve acıyla bebeği kolayca doğurabiliyor.

  • Suda doğumun bebeğe sağladığı faydalar nelerdir?

Pek çok anne suda doğum yönteminin bebek için zararlı olduğunu düşünüyor. Ancak bu görüş uzmanlar tarafından pek de ciddiye alınmıyor desek yeridir. Uzmanlara göre, sıcak suyun içinde yapılan doğum bebeğe anne karnına benzer bir ortam sunuyor ve bebeğin dünyadaki ilk dakikalarını daha kolay geçirmesini sağlıyor. Düşünülürse, bebek anne karnında tıpkı sıcak su gibi bir sıvının içinde yaşıyor ve gelişimini benzer bir ortamda tamamlıyor. Suda doğum yapıldığında bebek de anne gibi sıcak suyun bütün rahatlatıcı etkisinden yararlanıyor.

  • Ancak suda doğum her durumda uygulanamıyor

Risksiz ve normal bir gebelik suda doğumla sonuçlanabilse de, bu yöntem her anne adayı için uygun değil. Suda doğum, erken doğumlarda, annenin doğum yolunda oluşan sorunlarda, bebeğin aşırı kilolu olması durumunda, bebeğin ters gelmesi durumunda ve çoğul gebelik durumlarında uygulanamıyor.

  • Suda doğumun riskleri var mı?

Her doğum gibi suda doğumunda kendine göre riskleri var. Sıcak su annenin kan dolaşımını hızlandıracağı için tansiyon hastası anneler suda doğum kararını mutlaka doktor eşliğinde almalıdır. Bunun yanı sıra, annenin bebeği dışarı çıkardığı anda bebeğin ciğerlerine su dolma ihtimali de var. Bebek sudan çıkartıldıktan sonra doğum kordonu mutlaka kesilmeli ve bu kordon bebek sudan çıkartılırken zarar görmemelidir. Bütün önlemler alındıktan sonra, anne adayı da suda doğum için uygunsa, alternatif yöntem olarak suda doğum denenebilir.

 


Daha Fazlası