Doktora gittiniz ve hamile olduğunuzu öğrendiniz, sizden mutlusu yok. Ve doktor bir değil, iki bebek beklediğinizi söyledi. ‘Şimdi ne yapacağım?’ diye düşünüyorsunuz. Şoku atlatmanız biraz zaman alacak, evet.  Karnınız düşündüğünüzden daha da çok büyüyecek. Birini emzirirken diğeri ne yapacak? Bir de şöyle düşünelim, belki de beklediğinizden çok daha fazla eğleneceksiniz. Bir doğum ile iki bebeğe kavuşacaksınız. Tüm zorlukları çekmeye değecek iki kat mutluluk yaşayacaksınız!

Öncelikle hepimiz biliyoruz ki doğum gerçekten sancılı bir olay. Bir kere bu sancıyı çekip 9 ay sonunda 2 bebeğe sahip olmak? Hiç de kötü bir fikir değil. Aynı zamanda iki bebeğin birlikte büyümelerini izleyebileceksiniz. Aynı yumurtada çıkan 2 kişinin ne kadar da farklı büyüyebileceğini izleyin ve görün. Kurdukları inanılmaz ve eşsiz iletişime çok şaşıracaksınız. Paylaşmayı daha bebeklikten öğrenecekler. Birbirlerine destek ola ola etrafındaki diğer insanlara da yardım etmeyi çok sevecekler. Birlikte oyun oynamaktan keyif alacaklar ve doğuştan sosyal bir çocuk olarak büyüyecekler.

Uyandığın an sana bakan 2 çift göz olacak. Onların birlikte kurduğu enerjiyle bütün gün çok keyifli vakit geçireceksiniz. Ayrıca sokağa çıktığınızda onları ilginç bulan insanlar sizi soru yağmuruna tutacak.

Tabii bir de baba faktörü var. Bir bebek varken baba zaman zaman kaytarıp siz bebekle boğuşurken uyuyabiliyordu. Şimdi kucağında bir bebekle koltukta sızan eşinizi yakalamanız çok olası. Bir babanın yanaklarından öpüp koklayacağı aynı yaşta iki çocuğu olmasının zevkini anlatmak, imkansız! Birisine uzaktan öpücük gönderdiğinde diğerinin de hemen dönüp sırıtması ve sen öpücük göndermeden oyununa devam etmemesi nasıl bir duygudur? Anlatılmaz, yaşanır!

İkiz çocukların daima birbirleriyle iletişim halinde olacak ve birbirlerine ihtiyaç duyacaklar. Biri uyanıp yanından kaldırıldığında, diğeri hemen onun yokluğunu farkedecek. 9 ay aynı rahimde büyümek, birbirine tam anlamıyla ”karındaş” olmak bunu gerektirir. Yanyana olmaktan huzur duyup, kendilerini güvende hissedecekler. Birbirlerini taklit etmeleri ise gelişimlerine olumlu yönde katkı sağlar. İkiz de olsalar her çocuğun gelişiminin farklı olduğu unutulmamalıdır. Taklit yöntemi ile birbirlerine fayda sağlasalar da, öğrendiklerinin etkisi her bir çocuk için, kendi gelişim seviyesine göre olacaktır. Yakın zamanlarda emeklemeye başlama, yürüme, ses çıkarma gibi davranışlar gözlemlense de, birisinin daha huzursuz olması, daha iştahsız olması veya daha geç konuşması görülebilir. Bu tamamiyle gelişimde bireysel farklılıklarla ilgilidir.

İkiz annesine düşen görev öncelikle kesinlikle panik yapmamaktır. Çocuklarını tek büyüyen bebeklerle kıyaslamamaktır. Her iki çocuğa da eşit miktarda ilgi vermeye ve zaman ayırmaya çalışacak, muhtemelen bunu başaracaktır da. Yetemediğini düşünme gibi endişelere kapılmadan, yorulduğu anlarda aile büyüklerinden destek alarak ilerlemelidir. Çocukları ikiz olsa da farklı iki birey olduğunu, ihtiyaç ve isteklerinin farklı olabileceğini unutmamalıdır. Her zaman aynı anda hasta olmayabilirler, biri diğerine göre bakıma daha muhtaç halde olabilir. Böyle durumlarda ”Eşit davranma” düşüncesinden çıkıp ilgi gösterilmesi gerekene odaklanılmalıdır. İkiz annesi yaşayacağı tüm zorluklara rağmen tek doğumda iki bebek dünyaya getirmenin keyfini çıkarmalıdır. Zor zamanlar elbet olacaktır, ancak güzel olan şeylerin genelde zor olduğu unutulmamalıdır!

 

Daha Fazla Genel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir