Hamilelik sürecinin başlaması; kadın germ hücresi olan yumurtanın, erkek germ hücresi olan sperm ile döllenmesi sonucunda gerçekleşir. Döllenme sonrasında yumurtlama döngüsü ise, doğum sonrası döneme kadar çok nadir istisnalar dışında tamamen durur. Bu sebeple hamilelik sırasında regl kanaması gerçekleşmez.

Halk arasında üstüne görme olarak adlandırılan ve adet kanaması ile karıştırılan durum, döllenen embriyonun rahim içine yerleşirken rahim duvarına verdiği hasardan ötürü oluşturduğu kanamadır.

Bu olaya tıp dilinde implantasyon ya da yerleşme kanaması adı verilir. Yerleşme kanaması tüm hamileliklerin ortalama %25’inde görülür.

 

Hamilelikte Neden Regl Döngüleri Gerçekleşmez?

Kadınların hayatlarının diğer dönemlerinde yaşamadıkları pek çok değişim hamilelik döneminde yaşanır. Bunların bazıları dışarıdan bakıldığında fark edilecek tipte bariz değişimlerken bazılarıysa vücudun içinde yaşanan değişimlerdir.

Regl: Hamileliğin meydana gelebilmesi ve bebeğin gelişebilmesi için rahmin sürekli bir döngü içerisinde olması gerekir. Olası hamilelik hazırlığı için rahmin çeşitli hormonlar ve biz dizi değişikliğe uğraması ortalama 28 günde 1 gerçekleşir. Bu hazırlıktan sonra döllenme gerçekleşmediğinde, rahim kendini bir sonraki döngüye hazırlamak için başarısız hazırlıkları dışarı atar.

Bu sebeple regl kanaması ile dışarı atılan kan; rahim duvarının kalınlığını oluşturan yapının atılması, ömrü bitmiş yumurta hücreleri ve yapısal diğer değişiklikler sonucunda meydana gelen kan pıhtılarıdır.

 

Regl döngüsünün foliküler faz adı verilen ilk aşamasında, rahim duvarı tabakası kalınlaşmaya başlarken folikül uyarıcı hormon seviyelerinin kanda oranı artar. Bir diğer deyişle, rahim bir hormon yardımıyla taslak halinde bulunan yumurta hücresini döllenmeye hazır hale getirirken, olası döllenme sonucunda bebeğin tutunabilmesi için rahim duvarını kalınlaştırmaya başlar.

Bilinenin aksine rahim her ay tek bir yumurta hücresini olgunlaştırmaz. Yumurtalıklardaki bir dizi taslak yumurta hücresinin büyümesin sağlarken, içlerinden birinin diğerlerinden daha hızlı ve daha güçlü büyümesinin ardından vücut östrojen üretmeye başlar. Bu östrojen üretimi ile, diğer tüm olgunlaşmaya devam eden yumurta hücrelerinin parçalanarak döllenmesi engellenmiş olur.

Hamilelik döneminde reglin gerçekleşmemesi ise şu şekilde gerçekleşir: yumurtanın döllenmesi durumunda HCG yada hamilelik hormonu adı verilen hormon üretilmeye başlanır. Daha sonra vücut gelişmekte olan fetüsü beslemek ve bakterileri rahimden uzak tutmak için progesteron üretmeye başlar.

Progesteron hormonu, rahim zarını ve rahim yolunda mukusun kalınlığını koruyucu bir görev üstlenir. Progesteron bu görevleri yaptığında, rahim yapısını hamilelik dönemi boyunca bozulmaya uğramadan korur ve regl kanamaları gerçekleşmez.

 

Üstüne Görme Olarak Adlandırılan Yerleşme Kanaması Neden Olur?

Embriyo; döllenmenin gerçekleşmesiyle birlikte büyümek, gelişmek ve tüm yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak için rahim içerisinde kendisine uygun bulduğu yere bağlanır.

Bu aşamada bebeğin tutunduğu yer bol kılcal damar içeren bir kısımdaysa, burada bir miktar kanamanın gerçekleşmesi mümkündür. Halk arasında üstüne görme olarak bilinen bu durum, aslında yerleşme ya da implantasyon kanaması olayıdır.

Yerleşme kanaması her hamilelikte görünmez ve görülmemesi de problem oluşturacak bir durum değildir. Kısaca yerleşme kanaması, tamamen bebeğin tutunduğu yer ile ilişkilidir.
Yumurta hücresi sperm hücresi ile döllendiğinde, bebeği meydana getirecek hücrenin rahme tutunabilmesi için belirli bir hücre bölünmüşlüğüne sahip olması gerekir.

Kısaca hamilelik gerçekleşse de bebeğin rahme tutunması için süre geçmesi gerekir. Bu süre, genellikle regl gecikmesi yaşanan günlerde ortaya çıkar. Yerleşme kanamasının, hamilelik döneminde ‘üstüne görme’ olarak adlandırılmasının bir diğer sebebi de bundan kaynaklanır.

 

Regl ve Yerleşme Kanaması Arasındaki Farklar

  • Yerleşme kanaması az miktarda ve kısa süreli etki ederken, regl kanamaları daha yoğun ve uzun süreli gerçekleşir.
  • Döllenme zamanına göre aynı döneme denk gelebilse de yerleşme kanaması genellikle beklenen regl döneminden 1-2 gün önce meydana gelir.
  • Regl kanamaları daha çok canlı kırmızı renkte iken, yerleşme kanaması pembeye daha yakın olabilir.
  • Regl kanamalarının aksine rahime yerleşmenin neden olduğu kanama ve akıntı, genellikle 48 saatten fazla sürmez. Birçok kadın, yalnızca birkaç saatlik lekelenme, bir nokta ya da akıntı izi yaşar.
  • Regl kanamaları çoğu kadın için ağrı verici iken, yerleşme kanaması nadir istisnalar dışında kramp ve ağrılara sebep olmaz.

 

Hamilelik Dönemlerinde Kanamanın Diğer Sebepleri

İmplantasyon kanaması haricinde meydana gelen kanamalar; ilk haftalarda geçirilen enfeksiyonlar, dış gebelik, yalancı gebelik, rahim içerisinde var olan miyomlar ve mol gebelik gibi durumlar sonucunda ortaya çıkabilir.

Hamileliğin 20. haftasına kadar meydana gelen kanamalar, düşük ile de doğrudan ilişkili olabilir. Hamileliğin son trimester döneminde meydana gelen kanamalar ise, rahimi mikroplardan koruyan tıkacın düşmesi, plasentanın erken ayrılması, erken doğum riski, plasenta anomalileri gibi sebeplerle oluşabilir.

Hamilelik döneminde hiçbir kanama normal kabul edilmediğinden, doktorunuzla sık sık iletişim halinde olmanız gerekebilir.

 

Daha Fazla Sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir