Yanlış bilgilendirmelerden batıl inançlara kadar kadınları hamilelik boyunca seksten uzak tutan pek çok can sıkıcı şey var. Oysa hamilelik döneminde yapacağınız seks hayat boyu unutulmaz bir deneyim vaat ediyor. Çoksatan Hot Mamas kitabının yazarı ve cinsellik eğitmeni Lou Paget hamilelik sırasında mutlaka seks yapılmasını söylüyor ve nedenlerini 4 madde altında bizlerle paylaşıyor. Doktorunuz aksini belirtmediği sürece hamilelik boyunca sağlıklı bir cinsel hayat mümkün.

  • “Orgazmlarınız boyut değiştirebilir.”

Paget şimdiye kadar mülakat yaptığı kadınların hamilelik döneminde yaptıkları seksi çok özlediğini belirtiyor. Hatta bu kadınlardan bazıları hamilelik döneminde yaptıkları seksten o kadar zevk almışlar ki art arda orgazm olduklarını itiraf etmeden duramamışlar. Paget, hamilelik sırasında kanın ve dolayısıyla oksijenin genital ve pelvik bölgesinde toplandığını söylüyor. Hamileliğe özgü bu durum hiç olmadığı kadar yoğun bir cinsel hazzı mümkün hale getiriyor. Belki siz de bir kadın için en güzel tecrübe olan hamilelik sırasında çifte orgazmın heyecanını yaşayabilirsiniz.

  • “Hamileyken havanızda olursunuz.”

Lou Paget, Journal of Sexual Medicine dergisinde yayınlanan araştırmaya dayanarak, bebek bekleyen anne adaylarının %40’ının hamilelik boyunca daha önce hiç olmadığı kadar cinsel arzu hissettiğini söylüyor. Paget’e ve diğer uzmanlara göre bu durumun sebebi belli: Hamilelik boyunca hormon seviyelerindeki artış. Özellikle ikinci trimesterdan sonra artış gösteren testosteron da eklenince kadınların vücudu hiç olmadığı kadar sekse hazır hale geliyor. Doğum kontrol problemi de yokken biraz eğlencenin kimseye zararı olmaz.

  • “Seks bir stres bastırıcıdır.”

Seksin sonunda ortaya çıkan rahatlama duygusu kadınları sadece hamilelik döneminde değil, her zaman rahatlatır. Paget, hamilelik döneminde uykunun önemine değinerek daha iyi uyku için seksin rahatlatıcı etkisinden yararlanılması gerektiğini söylüyor.

  • “Seks ilişkinizi canlı tutacak.”

Özellikle hamilelik döneminde girilen sıkı cinsel perhiz maalesef bazı çiftleri ayrılma noktasına kadar getiriyor. Paget bu durumun seksle ortaya çıkan oksitosin hormonunun eksikliğine bağlıyor. Paget, seks sırasında salgılanan bu hormonun karı kocayı birbirine daha çok yaklaştırdığını ve duygusal bağları onarıp güçlendirdiğini söylüyor. Diğer uzmanlar da seks sırasında yaşanan bu biyokimyasal mucizenin çiftler arasında sevgiyi ve empatiyi arttırdığı görüşünü destekliyor.

Daha Fazla Cinsellik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir