Uzmanlar, hamilelikleri normal seyreden kadınların her gün değilse bile sık sık, günde 30 dakika ya da daha fazla orta seviyeli egzersiz yapmaları gerektiğini söylemektedirler. Günde en az 30 dakika yürümeniz sizin için oldukça yararlı olacaktır.

Bu yüzden de artık eskisine göre daha fazla kadın gündelik hayatına egzersizi dahil ediyor, çünkü hamilelikte egzersiz yapmanın faydaları konusunda daha bilinçliler. Üstelik gebelikte egzersizin bebeğe faydaları da var. Araştırmacılar, egzersiz yapan annelerin kalp atış hızındaki ve oksijen düzeyindeki değişikliklerin bebekleri uyardığını düşünüyorlar. Egzersizler sırasında rahmin içinde hissedilen ses ve titreşimler de bebekleri uyarıyor. Hamilelik süresince düzenli olarak egzersiz yaparsan bunun bebeğine de faydası olur. İşte hamilelikte egzersizin hem size hem de bebeğinize sağladığı bazı faydalar;

 1- Direncinizi Arttırır

Hamilelikte egzersiz yapmak dayanıklılığını ve gücünü arttırır. Çelişkili gibi gelebilir ama inan bazen çok fazla dinlenmek kendini daha yorgun ve bitkin hissetmene sebep olabilir. Bir parça egzersiz yapmak, gün içinde aktif olmak enerji düzeyini yükselterek kendini daha iyi hissetmeni sağlayacaktır.

2- Uyku Kalitenizi Arttırır

Kesinlikle daha iyi bir uyku uyumanı sağlar. Hamilelikte birçok kadın uykuya dalmak konusunda sıkıntılar yaşar. Uykuya daldıktan sonra bu uykuyu kesintisiz bir şekilde devam ettirmek de oldukça zordur. Düzenli olarak egzersiz yapan kadınlar çoğunlukla daha iyi uyur ve daha zinde uyanırlar.

3- Hamilelik Şekerini Önler

Hamilelikte egzersiz genel sağlığını korumana yardımcı olur. Örneğin hamile kadınlar arasında giderek yaygınlaşan gebeliğe bağlı şeker hastalığını önlemeye yardımcı olabilir.

4- Stres ve Kaygıya Birebir

Salınıp duran duygu durumunu düzene sokmak ve moralini yükseltmek de hamilelikte egzersizin yararları arasındadır. Çünkü egzersiz yapmak beynin endorfin hormonu (vücuda doğal bir mutluluk ve neşe veren kimyasal) salgılamasını sağlayarak ruh halini düzeltir. Stres ve kaygıyı azaltır.

5- Bel ve Sırt Ağrılarınızı Azaltır

İşte egzersizin en can alıcı faydalarından biri: Bel ve sırt ağrılarını azaltır! Egzersiz sayesinde güçlenen karın ve sırt kasları, birçok hamile kadının, başına bela olan bu ağrılara karşı en iyi silahıdır. Düzenli olarak esnemek, gerginliğin biriktiği noktaları bulmana ve ağrılı kasları rahatlatmana yardımcı olur. Üstelik her yerde her zaman yapabilirsin ve terlemene bile gerek kalmaz.

6- Bacak Kramplarını Azaltır

Hamilelik boyunca en çok şikayet edilen konulardan bir diğeri bacak kramplarıdır. Egzersiz, hamilelik boyunca gerilen ve kasılan kasları gevşetir. Vücuda, özellikle de bacaklardaki kaslara kramp girmesine çok iyi gelir.

7- Bağırsak Sisteminizi Düzenler

Hamilelik döneminde düzenli bağırsak sistemine inan çok ihtiyacın olacak çünkü en çok şikayet ettiğin şeylerden biri kabızlık olabilir. Düzenli egzersiz yapmak, bağırsaklarını da düzene sokacaktır. Vücudunun hareketli olmasının bağırsaklarının da hareketli olmasına faydası olur. Günde 20 dakikalık bir yürüyüş bile sistemi canlandıracaktır.

8- Doğumu Kolaylaştırır

Hamilelikte egzersizin faydalarından biri de doğumu kolaylaştıracak olmasıdır. Hamileliğin sırasında egzersiz yapman çabucak ve kolayca doğum yapacağını kesin olarak garantilemese de, hamileyken egzersiz yapan annelerin doğumları genellikle daha kısa sürer ve doğum sırasında müdahale gerekmesi ihtimali daha düşüktür.

9- Formunuzu Korur

Hamileyken egzersiz yapmak doğum sonrası vücudunun daha kolay toparlanmasına da yardımcı olur.Hamileliğin sırasında ne kadar formda kalırsan doğumdan sonra fiziksel durumun o kadar çabuk düzelir. Doğum sonrası egzersiz programına daha çabuk ayak uydurabilirsin.

10- Sağlıklı Bir Doğumun Anahtarı

Hamilelikleri sırasında egzersiz yapan annelerin bebekleri daha sağlıklı kilolarla doğar ve daha formda olur. Doğuma daha iyi dayanır yani doğum sırasında daha az stres yaşar ve doğum stresini daha çabuk atlatır.

11- Bebeğin Zeka Gelişimi için Önemli

İnanmak güç olabilir ama araştırmalar hamileyken egzersiz yapan annelerin bebeklerinin genel zeka testlerinde ortalamada daha fazla puan aldıklarını göstermekte. Bu da yaptığın egzersizlerin hem senin kas gücünü hem de bebeğinin beyin gücünü arttırdığını gösteriyor.

12- Kolik Riskini Azaltır

Düzenli egzersiz sayesinde bebeğin daha rahat olabilir. Egzersiz yapan hamilelerin bebekleri genellikle gece boyunca daha rahat uyur. Kesintisiz uyumaya daha erken başlar. Kolik eğilimleri daha az olur. Kendi kendilerini teskin etme yetenekleri daha fazladır.

Daha Fazla Spor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir