Hamilelik 9 ay 10 günlük bir sürece yayılmış özen ve dikkat sınavıdır dersek haksız olmayız. Aşağıdaki listeyi okuyup kaçınmanız gereken şeyleri görünce siz de bize hak vereceksiniz.

Sakız Çiğnemek

Bulantının ve kusmaların yoğun olduğu dönemde naneli sakız çiğnemek inanılmaz ferahlatıcı olabilir! Ancak anı kurtarmak için seçtiğiniz sakız bebeğiniz için ne kadar uygun? Burada korkulan tam olarak sakız değil, içindeki tatlandırıcı. Çoğu sakız normal şeker yerine tatlandırıcı kullanır. Aspartam adı verilen tatlandırıcı günümüzdeki sakızların hemen hemen hepsinde bulunuyor. Bazı araştırmalar bu tatlandırıcının anne karnındaki bebekler üzerinde doğum kusurlarına varan etkisi olduğunu söylese de, alanda yapılan her araştırma aynı görüşte değil. Her şeye rağmen, içinizin rahat etmesi için hamilelik boyunca sakıza ara vermek en iyisi gibi görünüyor.

Sakız

Hamilelik Döneminde Şekeri Kesmek Mi?

Pek çok anne hamilelik döneminde alacağı kiloları en aza indirgemek için diyete başvuruyor. Diyete başlarken de gündelik içme alışkanlıkları ilk sıradaki yeri alıyor. Yani anneler her gün içtikleri meşrubatları bunların diyet versiyonlarıyla değiştirmeyi uygun görüyor. Kalori bazında anne adaylarının verdiği karar mantıklı görünse de, diyet içeceklerin daha az kalori barındırmak için tatlandırıcı kullandığını göz ardı etmeyin. Hamilelik döneminde ne kadar kilo almanız gerektiğine siz değil, bırakın doktorunuz karar versin. Siz de diyet meşrubat yerine taze meyve sularının veya suyun tadını çıkarın.

İçecek

Cilt Bakımında Doğallıktan Şaşmayın!

Eskiden hamilelik boyunca çok fazla sivilce ve akne çıkaran anne adaylarının kız bebek sahibi olacakları söylenirmiş. Ancak biz durumun bununla değil, tamamen hormonlarla alakalı olduğunu biliyoruz. Hamilelik boyunca uğraşmak zorunda kalacağınız sivilce ve akne gibi problemlerle baş etmek için tercih ettiğiniz yöntem bu maddeleri içeriyorsa bir kez daha düşünün. Uzmanlar, salisilik asit içeren yüz yıkama sıvılarının doğmamış bebekler üzerinde tehlikeli olabileceği konusunda uyarıyor. Bir kötü haber daha verelim ve cildi nemlendirmek için kullanılan losyonların da hamilelik döneminde önerilmediğini belirtelim. Siz siz olun, hamilelik boyunca cilt bakımı için evde basit malzemelerle yapılan maskelerden şaşmayın.

Kedi Kumundan Bir Süre Uzak Durmanızda Fayda Var

Evimizin başköşesi artık tamamen kedilere ait desek yanlış olmaz. Bu sevimli dostlar evdeki yerleri koruyabilirler ancak kedi kumunda bebek için tehlikeli bir düşman var. Toksoplazmoz adı verilen bu sinsi düşman aslında pek çok yetişkine bulaşıyor ancak bu durum açığa çıkmıyor. Söz konusu dünyaya gelmeyi bekleyen bebek olunca toksoplazmoz gayet tehlikeli bir hale geliyor. Karnınızdaki bebeğin bu enfeksiyondan durabilmesi için sizin kedi kumundan uzak durmanız gerekiyor.

Kedi

Saçlarınız Bu Aralar Nasıl?

Hamilelik döneminde değişen hormon dengeniz her şey gibi saçlarınızı da etkiliyor. Bu duruma son vermek için kuaföre gittiğinizde nelere dikkat edeceğinizi biliyor musunuz? Aslında uzmanların bir kısmına göre, dikkat edecek bir şey yok. Ancak bazı uzmanlar 2. trimestere kadar saç boyasından uzak durulması gerektiğinde ısrarcı. Ayrıca, bebeğin sağlığı için hamilelik döneminde seçilen kuaförün iyi havalandırılmış olmasına dikkat etmek gerekiyor.

Daha Fazla Anne Sağlığı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir