Hamile bir kadının günün herhangi bir anında ortada hiçbir şey yokken birden burnunun kanamaya başlaması oldukça yaygın bir durum olmaktadır. Bu kanamalar birkaç damla olabileceği gibi zaman zaman çok daha şiddetli olabilmektedir. Bu yazımızda size bu durumun nedenlerinden bahsedeceğiz.

Kanamalar bazı anne adaylarına ara sıra görülürken bazı anne adayları ise hemen hemen her gün benzer kanama atakları yaşayabilirler. Tekrarlayan burun kanamaları hamilelikte çok sık karşılaşılan yakınmalardan birisi olmaktadır. Bu durum can sıkıcı olmasına karşın çoğu zaman anne adayı ve bebek açısından zararsızdır.

Hamilelikte Burun Kanamasının Nedenleri Nelerdir?

Normal popülasyona göre gebelerde burun kanamasına daha sık rastlanmaktadır. Bunun temel nedeni bebeğin ve anne adayının sağlığı açısından hamilelikte sırasında damarlarda dolaşan kan miktarının artmasıdır. Kan miktarı arttıkça burun mukozası içindeki ince ve yüzeysel kan damarlarının maruz kaldığı basınç da doğal olarak artar. Zaman zaman bu ince damarlar artan basınca direnemez ve damar duvarı yırtılarak kanamaya neden olur. Burun mukozasının kuru kalması, şiddetli sümkürme, burnu ve ağzı tıkayarak hapşırma gibi faktörler de basınç artışına pozitif etki ederek kanamayı tetikleyebilir.

Hamilelikteki burun kanamalarını kan hacmindeki artıştan sonra en sık tetikleyen durum burun mukozasının kronik kuruluğu olmaktadır. Ayrıca anne adayının sigara kullanımı da damarların kırılganlığını arttırmaktadır.

Hamilelik sırasında burun kanaması yaşayan kadınların ne kendileri ne de bebekleri açısından endişelenmelerini gerektirecek bir durum bulunmamaktadır. Genelde kanamanın miktarı son derece az olmaktadır. Çok nadiren de olsa kendiliğinden ya da alınan basit önlemler ile durmayan kanamalar olabilir.

Burun Kanaması Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Eğer burnunuzun kanadığı bir durumla karşılaşırsanız mutlaka oturmanız gerekmektedir. Uzanılması durumunda kalp ile burun hemen hemen aynı seviyeye geleceğinden önerilmez
 • Burun kökünün yani burun kemerinin üzerinden kuvvetlice bastırarak beklemek gerekir. Bu bekleme süresi yaklaşık 10 dakika kadar olmalıdır. Baskı daha erken kaldırılırsa kanın pıhtılaşması için yeterli süre sağlanamadığından kanama durmayabilir.
 • Burun köküne buz uygulanması damarların büzüşmesine neden olacağından kanamanın durmasına yardımcı olacaktır.
 •  Kanama devam ederken uzanmanız kanın yutağa doğru akmasına neden olur. Bu kanın yutulması bulantı ve kusmayı tetikleyebilir.
 •  Kanama durduktan sonra yaklaşık 10-12 saat kadar sümkürmemeye dikkat etmelisiniz.

Burun Kanamasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

 • Çok şiddetli şekilde sümkürmemeye dikkat etmelisiniz.
 • Hapşırırken ağız ve burnu kapatmayarak basıncın burun delikleri yolu ile atılmasına olanak sağlamalısınız.
 • Özellikle gece yatarken havanın kurumasını engellemek. Bunun için özellikle kış aylarında ısıtıcıların üzerine geniş bir kapta su koymak ya da soğuk buhar makinesi yardımı ile odanın nemini arttırmak yeterli olacaktır.
 • Burun mukozasının kurumasını önlemek için burna tuzlu su ya da deniz suyu sıkabilirsiniz.
 • Yeteri kadar sıvı almaya ve bol su içmeye özen göstermelisiniz.
 • Fazladan C vitamini almak damarların yapısını güçlendirerek kanamaların azalmasına yardımcı olabilir. Bunun için günde fazladan alacağınız 250 mg C vitamini yeterlidir. Doktorunuza bu konuda danışabilirsiniz.

Burun Kanamasını Nasıl Tedavi Edebilirsiniz?

Burun kanamaları genelde hastanede tedaviyi gerektirmeyen sorunlardır. Ancak basit önlemler ile durmayan ya da sık tekrarlayan kanamalar varlığında tıbbi müdahale gerekebilir. Kanamanın durmadığı hallerde burun içine tampon konulması genelde tedavi sağlar. Öte yandan durmayan ya da sık tekrarlayan kanamalarda Kulak Burun Boğaz uzmanları tarafından bazı kimyasallar kullanılarak açık damar uçlarının kapatılması yoluna gidilebilir.

Daha Fazla Anne Sağlığı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir