Gebelik döneminde her annenin mustarip olduğu göğüs ağrılarını önlemek için yapabileceklerinizi sizler için derledik.

Gebelikte yaşanılan hormon değişiklikleri nedeni ile kan akışının değişmesi üzerine meme dokunuz değişir. Meme dokusunun hassaslaşması üzerine göğüslerinizde şişme, ağrı ve acı gibi belirtiler oluşmaya başlar. Bunu değişimleri uzun bir adet dönemi gibi düşünebilirsiniz.

İçinde bulunduğunuz Trimester’a Göre Göğüslerinizde Değişiklikler Görülebilir

1-3 Hafta: Hamilelik döneminde ilk hafta süt kanallarının hızla büyümesi üzerine ikinci haftada göğüsleriniz değişikliklerin yaşanmaya başladığını ve kısa bir süre sonra hassasiyetin arttığını görürüz. Bu dönemde göğüsleriniz iç meme arterinin bulunduğu tarafa doğru daha fazla hassaslaşır.

4-6 Hafta: 4. Haftanın başlamasıyla kan dolaşımındaki artış sebebi ile meme başları etrafında karıncalanma hissedebilirsiniz. Altıncı haftadan itibaren meme çevresinde koyulaşma ve memelerde belirginlik oluşur. Emzirmeye hazırlanmaya yaklaştığınız için süt kanallarının şiştiğini gözlemlemeye başlarsınız.

7-9 Hafta: Bu haftalarda süt kanallarının büyümesi ve hormonların salgılanmasının artması üzerine göğüslerde yağ birikimi hızlanır ve meme bir buçuk kilo artabilir. Sekizinci haftada ise göğüslerinizdeki ağrının arttığını hissetmeye başlarsınız ve göğüslerinizde sivilcelenme artmaya başlayacaktır.

10-12 Hafta: Bu dönemde meme uçlarınız tamamen çıkıntı yapacaktır.

İkinci Üç Aylık Dönem (13-27 Hafta)

Bu dönemlerde göğüsleriniz daha ağır hal almaya başlayacak ve daha fazla büyüyecektir. Bu dönemlerde daha önceki haftalara kıyasla daha az hassasiyet ve karıncalanma yaşamaya başlarsınız. Meme uçlarınızın daha büyük ve daha koyu olduğu bu dönemde damarlarınız da cildin altında görünür hale gelir.

16-19 haftaları arasında sarımsı ve kalın kıvamlı bir sıvının göğüslerinizden gelmeye başladığını görürsünüz. Bu durumda endişelenmenize gerek yoktur çünkü bu sıvı bebeğinizi emzirmeye başlamadan önce sizi enfeksiyondan koruyan ön süttür.

Üçüncü Üç Aylık Dönem

Bu dönemlerde daha büyük bir sutyen almak zorunda kalabilirsiniz.

Ağrıları Nasıl Azaltabilirsiniz?

Sırtınızı ve göğsünüzü koruyan sutyenleri tercih edin. Omuz askılarının pamuktan olması daha rahat olmanızı sağlayacaktır. Geceleri uyku sutyeni kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır. Göğsünüzü sabunla yıkamak kurumasına neden olacaktır. Göğüs çevrenizi ılık su ile temizleyin. Göğsünüz için kullanacağınız ürünler alkol ya da klorlu su içermemelidir. Sızıntınız oluşuyorsa göğüs pedi kullanabilirsiniz.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir  • Hamileliğinizi Nasıl Rahat Geçirirsiniz?

    Rahat bir hamilelik geçirmeniz için, hayatınızda ufak tefek değişikliklere gitmelisiniz. N…
  • Hamilelikte Uyku

    Gebeliğin ilk haftalarında anne olma düşüncesi ve heyecanı kadınların çoğunda uykusuzluğa …
Daha Fazlası