Hamilelikte yaşanan pek çok güzellikler ve sıkıntılar vardır. Güzel olanları merak, heyecan ve bebeğin hareketleri olarak düşünürsek, sıkıntılı olanları sık tuvalete gitme, uyku bozuklukları ile her ne kadar büyüyen karın bazı kadınların hoşuna gitse de vücudunuzda olan değişiklikler şeklinde söyleyebiliriz.

Eski Koku Duyunuz

Çoğu hamile kadın eski koku duyularına kavuşma özlemiyle doludur. Rahatsız koku duyusu nedeniyle lokantaları terk eden, arkadaşının ne yediğini uzaktan bile anlayan hamile kadın sayısı oldukça fazladır. Yakınlarının ve arkadaşlarının parfüm kokusu, kolonya bile çok rahatsız edici olabilir. Ancak koku duyunuz doğumdan sonra normale dönecektir. Unutmayın bu sadece vücudunuzdaki hormonların size bir oyunu.

Yasak Yiyecekler

Suşi, pastorize edilmemiş peynirler, bazı deniz ürünleri hamilelikte tüketmemeniz gereken yiyeceklerdir. Ancak bunlar sizin çok sevdiğiniz yiyecekler olabilir ve bu durum ile başa çıkmayı öğrenmeniz gerekebilir. Ancak hamilelik döneminizde beslenmenize dikkat etmeniz oldukça önemli olmaktadır ve bu yiyeceklere belli bir süreliğine hoşçakal demek zorunda kalabilirsiniz. Her gün içmeye alışık olduğunuz iki-üç fincan kahveyi özleyebilirsiniz. Ancak kafeinin fazlası da hamilelik döneminde oldukça zararlı olmaktadır.

Alkole çok fazla düşkünlüğünüz olmasa bile arada bir 1-2 kadeh bir şeyler içmek sizi rahatlatıyor olabilir. Ancak hamilelik döneminde alkolden kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. Bazı doktorlara göre 1-2 kadeh sizin için zararlı olmayabilir ancak tehlikeye atmamanızda yarar var.

Cinsel Hayat

Eşinizle yaşadığınız ateşli cinselliği özlüyor olabilirsiniz. Abartılı hareketlerin bebeğe zarar verebileceğinden veya erken doğumdan korkuyor olabilirsiniz, bu oldukça normaldir. Ancak hamilelik döneminde cinsel ilişki yaşamanızda bir sıkıntı bulunmamaktadır. Eşinizle gönül rahatlığı ile cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Ancak eski cinsel hayatınıza kıyasla daha dikkatli olmanız gerekecektir.

Rahat Bir Uyku

Büyüyen karnınız yüzünden sırtüstü veya yüzükoyun yatmayı özleyebilirsiniz. Ayrıca sık tuvalete gitme gereksinimi ve bel ağrıları da uykunuzu bozan diğer faktörlerdir. Bu dönemde uyku sorunları yaşayabilirsiniz ancak kafanızı boşaltarak kötü düşüncelerinizden ayrılmanız size oldukça yardımcı olacaktır. Aynı şekilde doktorunuza danışarak sizi rahatlatacak papatya ve lavanta gibi bitki çaylarından da yardım alabilirsiniz.

Güzel Hissetmek

Büyüyen karnınız nedeniyle kendinizi seksi hissetmeyebilirsiniz. Saçlarınız istediğiniz gibi olmuyor, istediğiniz gibi giyinemiyor olabilirsiniz. Ancak unutmayın ki siz bir mucize taşıyorsunuz. Emin olun mutluluğunuz yüzünüze yansıyacaktır ve siz farkında olmasanız da etrafınızdaki insanlar bu güzelliğinizi fark edeceklerdir.

Favori Kıyafetleriniz

Hamilelik döneminde topuklu ve şık ayakkabıların yerini rahat ve sandalet tarzındaki düz ayakkabılar alır. Hatta en sevdiğiniz arkadaşınızın düğününe terliklerle gitmek zorunda bile kalabilirsiniz. Aynı şekilde sevdiğiniz kıyafetlere sığamamaya başlayarak karnınızı göstermekten çekinebilirsiniz. Hamilelik döneminde rahatlığı her zaman birinci planda tutmanız gerekmektedir ancak sağlığınızı riske atacak bir durum bulunmuyorsa istediğiniz gibi giyinmekten sakın korkmayın.

Bağımsız Hissetme Duygusu

Gebelikle beraber unutkanlık ve sakarlık baş göstermiş olabilir. İnsanlar size yardımcı olmak adına hiçbir iş yaptırmıyor olabilirler. Hatta bazen siz de basit görünen ama zor gelen işler konusunda yardım istemek zorunda kalabilirsiniz. Ancak böyle durumlarda etrafınıza rahatsızlık verdiğinizi sakın düşünmeyin. Unutmayın siz hamilesiniz ve elbette yardıma ihtiyacınız olacaktır. Aynı şekilde gebeliğiniz nedeniyle arkadaş grubunuza katılamamak, sadece nasıl olduğunuzu sormak için aranmak hoş olmasa gerek. Elbette yapılan her etkinliğe katılamayacaksınız ancak arkadaşlarınıza hislerinizi anlatarak onlardan ortak bir plan yapmalarını isteyebilirsiniz.

Daha Fazla Anne Sağlığı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir