Merhaba canımız annemiz 🥰

Son zamanlarda maalesef ki eşi benzeri görülmemiş etkileri ile karşılaştığımız bir salgınla karşı karşıyayız.

Bütün dünya olarak şu an oldukça endişeliyiz. Hem toplum sağlığı açısından hem de kendimiz için. Özellikle de anne adaylarının kafasında bu süreçte çok daha fazla soru işareti olabilir. Canımız annelerimiz, öncelikle böyle bir şey yaşamak durumunda olduğunuz için çok üzgünüz🥺

Sosyal medyada okuduğumuz haberler karşısında aklımız oldukça karışıyor olabilir. İçinde bulunduğumuz sürecin belki de en zor kısmı aslında hala öğrenme aşamasında olmamız. Her sorumuza kesin cevaplar bulamıyor olsak da her geçen gün daha çok şey öğrenmeye devam ediyoruz. Ancak size söylemek isteriz ki, süreç oldukça endişe verici olsa dahi her şeyin tekrar çok güzel olacak. Siz yeter ki almanız gereken önlemleri alın.

Şimdi aklınızdaki soruların bazılarını cevaplandırmaya çalışalım.

Covid-19 pozitif olan bir anne adayı, bebeğine virüsü bulaştırmıyor. 

Ancak bu konuda yapılmış araştırma sayısı çok değil. Elimizdeki sınırlı araştırmaların sonucu bunu gösteriyor. Şu ana kadar yapılan araştırmaların sonucunda, koronavirüs pozitif olan bir anne, virüsü bebeğine bulaştırmadığını gösteriyor. Çin’in Wuhan kentinde 4 kişi üzerinde yapılmış araştırma sonuçları bu doğrultuda. Covid-19 pozitif annelerin doğan bebeklerinin testleri negatif çıkmış ve bebeklerin hiçbiri koronavirüs semptomları göstermemiş.

Daha sonra 9 kadın üzerinde yapılan bir araştırma sonuçları da aynı şekilde. Söylemekte de fayda var. Bu araştırmaların yapıldığı doğumların çoğu, virüsü aktarma riskinin azaltılması için sezaryen yapılmıştır. Ancak bu, covid-19 pozitif tüm anne adaylarının sezaryen doğum yapması gerektiğini söylediğimiz anlamına gelmiyor çünkü belirttiğimiz gibi yeterince araştırma yapılmış durumda değil. Üzerinde tekrar durmakta fayda görüyoruz ki bu sorunun cevabı yine kesin değil, elimizdeki araştırmalar oldukça kısıtlı.

Yeni doğan bebeklerde koronavirüs olduğuna dair yeni vakalar var mı?

Maalesef evet. İngilterede yeni doğan bir bebeğe yapılan testin sonucu maalesef ki pozitif çıkmış. Ancak bebeğe virüsün anneden mi, yoksa hastanedeki covid-19 pozitif olan çalışanlardan mı bulaştı, henüz bilinmiyor. Şu an bildiğimiz tek şey annenin de bebeğin de durumunun stabil olduğu.

Anne adaylarının bu salgın sırasında alması gereken önlemler nedir?

Bu konuda daha fazla bilgi edindikçe öneriler artıyor, bu nedenle yapılacak en iyi şey, size en güncel ve kişiselleştirilmiş bilgileri sağlayabilecek olan doktorunuzla iletişimde kalmaktır. American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG), yani Amerikan Koleji Kadın Doğum’un bu konuda söyledikleri ise şu şekilde:

  • Son zamanlarda yurt dışı seyahatiniz ya da kontağınız olduysa mutlaka bir merkeze danışın ve gerekli önlemleri alın.
  • Anne adayları risk altında değerlendirileceği için önceliğe sahiplerdir.
  • Size semptomlarla alakalı birçok soru sorulacaktır, bunları ayrıntılı bir şekilde cevaplandırmalısınız.

Bu konuda da en doğru bilgileri alabileceğiniz kaynağınız her zaman doktorunuz olmalıdır.

Hastanelere gitmekten çekiniyorsanız ne yapabilirsiniz?

Bazı anne adayları, şu zamanlarda hastanelerde doğum yapmaktansa evde doğum seçeneklerini ya da doğum merkezlerini değerlendiriyor. Siz de bu konuda, hastanelerden, ebelerden danışmanlık alarak seçeneklerinizi değerlendirebilirsiniz.

Anne adayı Covid-19 pozitif ise doğum süreci nasıl olur?

Eğer virüsü taşıyan hamile bir kadın doğum yapacak olursa, hastanedeki diğer hastalardan izole bir şekilde tedavi görür ve bu sürede onlara yardımcı olacak tüm hastane personelleri de gerekli tedbirleri alacaktır.

Böyle bir durumda baba adayı da her türlü önlemi maksimum seviyede almalıdır. Bu süreçte eğer baba adayı virüs taşımıyorsa, annenin kendini toparlama sürecinde bebekle ilgilenmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Her ne kadar anne sütüyle bebeğe virüs geçmediği görülüyorsa da, yine de sütünüzü sağıp bebeğinizi o şekilde beslemeyi bir seçenek olarak değerlendirebilirsiniz.

Kendim ve bebeğim için oldukça endişeliyim. Ne yapabilirim?

Canımız annemiz, Happy Mom ailesi olarak size kocaman sarılıp sizi rahatlatmak isterdik, ancak şu an sarılmamız gereken bir durum var 🥰

  1. Doktorunuzla endişelerinizi paylaşın ve doktorunuza güvenin.
  2. Size bilgi verebilecek ve endişelerinizi yatıştırabilecek insanlarla iletişimde kalın. Happy Mom Forum sizin için ideal olabilir.
  3. Pozitif kalın! Stresli olmak bağışıklığınızı düşürebilir, unutmayın.
  4. Bu konuda varsa, terapistiniz ile de görüşebilirsiniz. Stresle başa çıkmanız konusunda size yardımcı olacaklardır.
  5. Gününüzü kurtarmaya çalışın. Gelecek hakkında endişeli düşüncelere kapılmayın. Her gün koronavirüs hakkında yeni şeyler öğreniyoruz ve bilim insanları sürekli yeni gelişmelere imza atıyorlar.
  6. Evinizde kalmaya özen gösterin annelerimiz ☺️
.
Daha Fazla Anne Sağlığı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir