Hamilelikte her anne adayı doğum şeklini kendi seçebilmelidir. Eğer normal doğum yapmak istiyorsanız ancak korkuyorsanız hamilelik döneminde egzersiz yapmanızın önemini burada da yaşayabilirsiniz. Pilates, yoga ve yapacağınız egzersizler sayesinde daha rahat bir hamilelik geçirebileceğiniz gibi sezaryen doğumdan da uzaklaşabilirsiniz.

Hamilelikte Egzersizin Yararları

Son bulgular doğum öncesi ve hamilelik süresince egzersiz yapan kadınların daha kolay bir doğum süreci yaşadığına, standart doğum ağırlığına sahip bebekler dünyaya getirdiklerine, hatta bu şekilde sezaryene ihtiyaç duymadıklarını göstermektedirler. Doğal ve sağlıklı yönden bir doğum istiyorsanız hamilelik egzersizlerine başvurmalısınız, çünkü yapılan farklı araştırmalara göre, hamilelik süresince egzersiz yapan kadınlar, yapmayanlara kıyasla sezaryene %20 daha az başvuruyorlar. Unutmayın vücudunuzu formda tutmanız, yeni doğacak bebeğinizin de sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesine yardımcı olmaktadır.

Ortalama 30 dakikalık bir egzersizi düzenli olarak yapan hamile sayısının oldukça düşük olduğu bilinmektedir. Oysaki yapılan araştırmalara göre hamilelik egzersizlerinin 4 kg ve üzerinde bebek dünyaya getirme ihtimalini %31 oranında azaltmaktadır. Sağlıklı ve büyük bir bebek dünyaya getirmek her anne adayının arzusu olsa da, bunun dezavantajları da mevcuttur. Büyük bir bebek dünyaya getirmeniz sezaryen ihtimalini artırmasının yanında normalden büyük bir bebek doğurmak, anne adayının gelecek hamilelik süreçlerinde gebelik şekerinin çıkması ve hatta ilerleyen zamanlarda da bunun “tip 2 diyabet”e dönmesi riskini tetiklemektedir. Ayrıca büyük bebeklerin doğumunda, omuz distosisi  riski olup zor bir doğum yaşanması ihtimali de bulunmaktadır.

Hamilelik döneminden bilinçli yapılan egzersizler, standart ağırlığın altında bir bebeğin doğumu riskini de ortadan kaldırmaktadır.  Dolayısıyla bebeğinizin normal kabul edilen bir ağırlıkta dünyaya gelmesi için yürüyüş veya yoga gibi temel egzersizlere başvurmak doğal ve sağlıklı bir tercih olacaktır. Hamilelik süresince yapılan egzersizler sorunsuz bir gebelik süreci yaşamanıza ve bebeğinizin sağlıklı doğmasına imkan tanıyacaktır.

Uzmanlar önceki deneyimlerinden yola çıkarak haftada en fazla 5 defa, 15 ile 70 dakika arası oluşan seanslarda, 6 ile 33 hafta arasında süren egzersizlerin hamileler için ideal olduğunu belirtmektedir. Ancak bu değişken aralıklarda anne adayı için ideal bir egzersiz formülü çıkarmak ne yazık ki mümkün olmamaktadır. Bu sebeple bu konuda uzman bir doktorun tavsiyesi ile hareket etmek en iyi çözümdür.

Pilates ve Normal Doğum

Hamilelik pilatesinin bir başka yararı ise sizi normal doğuma hazırlamasıdır. Normal doğuma bedensel olarak hazırlanmanın en iyi yollarından biri de hamile pilatesidir. Doğum sırasında daha kolay bir doğum gerçekleştirmek ve sonrasında çok daha çabuk toparlanabilmek için uzmanların da önerdiği sporlardan en önemlisi hamilelik pilatesidir. Peki hamilelik pilatesinin ne gibi faydaları vardır?

 • Daha az ağrı yaşarsınız.
 • Eylem ve doğum sırasında bebeğinize daha fazla oksijen gider.
 • Daha efektif kontraksiyonlar oluşur.
 • Doğum sırasında ıkınmak öğreneceğiniz nefes taktikleri sayesinde daha kolaydır. Normal doğuma bedensel olarak hazırlanmanın en iyi yollarından biri hamile pilatesidir.
 • Daha düşük yırtılma riski yaratılır.
 • Doğumdan sonra siz ve bebeğiniz optimal kondisyondadır.
 • Bağlanma ve emzirme kolaylaşır.
 • Hamilelik süresinde yaptığınız pilates sizi hem normal doğuma hazırlar hem de bedeninizin fiziksel olarak göstereceği değişimleri en az hasarla atlatmanızı sağlar.
 • Egzersiz yapan bir kadın bedeninin farkındadır. Bedenini fiziksel hareketlerle rahatlatmayı her ders tekrarladığı hareketlerle öğrenmiş olur ve bunu kolaylıkla doğuma taşıyabilecek duruma gelir.
 • Sağlıklı bir anne adayı gebeliğin 12. ve 14. haftaları arasında mutlaka doktoruna danışarak egzersize başlayabilir.
 • Erken doğum riski taşıyanlar, vajinal kanaması olanlar, hipertansiyon gibi tıbbi problemleri olan gebelerin egzersiz yapmadan önce mutlaka doktorlarının görüşünü almalı.
 • Pilates tüm vücudu dengeli bir şekilde çalıştırırken, hamilelik boyunca annenin değişen anatomisine göre egzersiz modifikasyonları içererek doğuma kadar her kasını kolayca ve doğru şekilde çalıştırmasını sağlar.
 • Hamilelik sürecinde egzersiz yapan annelerin bebeklerinin kalp atışları, nefes almaları ve iç organ fonksiyonları egzersiz yapmayanlara göre daha iyi çalışır.
 • Hamilelik sürecinde pilates yapan anne adaylarının bel, sırt ve siyatik ağrıları oldukça azalır ya da ortadan kalkar.
 • Pilates içerdiği nefes egzersizleri sayesinde hamilelik ve doğum sonrasında uzayan ve gevşeyen karın kaslarının hızla toparlanmasını sağlar. Pelvis taban kaslarını güçlendirir. Hamilelik ve doğum sonrası oluşabilecek idrar kaçırma problemlerini önler.
 • Egzersiz sırasında zihinsel farkındalığı, konsantrasyon ve anda kalmayı gerektiren pilates kişiye mental olarak rahatlama sağlar.

Tüm bunların yanında hamileliğinizde yapacağınız pilates doğumdan sonrası için de oldukça yararlı olacaktır. Bedenin doğum sonrası toparlanması ve rahimin eski haline geri dönmesi yaklaşık 6 hafta sürmektedir. Bu doğum sonrası süre içerisinde yapacağınız en güzel egzersizler; nefes çalışmaları ile karın kaslarının iyileşmesini başlatmak ve kegel egzersizleri ile pevlik taban kaslarını çalıştırmaya başlamak olacaktır.

 

 

 • Mutlu Bebişler İçin Pilates Yapın!

  Geçmiş dönemlere göre çok daha bilinçli olan anneler, hamileliğinin her döneminde çeşitli …
 • Gebelik ve Egzersiz

  Son yıllarda sağlıklı yaşam bilincinin artması ve estetik kaygılarla kadınların çeşitli eg…
 • Hamilelik ve Yoga

  Hamilelik 40 haftayı bulan zorlu bir maratondur. Bu süreç boyunca anne adayı ne kadar heye…
Daha Fazla Spor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir