Bahar geldi, polen ve tozlar havada uçuşmaya başladı. Bununla birlikte bahar alerjileri de kendini gösteriyor. Başa çıkması zor olan bahar alerjileri en çok hamilelerin kabusu oluyor.

Hamilelik sürecinde genel olarak alerjik reaksiyon ortaya çıkması beklenmez. Çünkü vücudun bebeği alerjen olarak algılamaması için annenin bağışıklık sistemi otomatik olarak baskı altına girer ve bu sayede yeni bir alerjik reaksiyonun ortaya çıkma ihtimali oldukça azalır.

Histamin, alerji sebebiyle ortaya çıkan bir maddedir. Bu madde plasentadan salgılanan bir madde ile parçalandığı için hamilelik sürecinde alerji ortaya çıkma ihtimali oldukça düşer. Özellikle hamilelerin bu dönemde toz ve polenlerden kendilerini korumak için çeşitli önlemler alması gerekmektedir.

Happy Mom Ailesi olarak annelerimizin bu dönemde nelere dikkat etmesi gerektiğini kaleme aldık. 🙂

Hamilelikte Alerji Belirtileri

Bahar alerjisi, burun akıntısı, kaşıntı ve göz kızarıklığı gibi semptomlarla kendini gösterebilir. Alerjik rahatsızlıklar, hafife alınıp göz ardı edilse de, hayatı ciddi şekilde tehdit eden boyuta ulaşabilir.

Gebelikte görülen alerjik rahatsızlıklar çoğunlukla etkilenen organa yönelik bulgu verir. Ciltte belli bir bölgede kızarıklık, kaşıntı, kabarma gözlerde batma ve sulanma, burunda salgı artışı, burunda kaşıntı, tıkanıklık, akciğerlerde nefes darlığı atakları veya sindirim sisteminde ishal, bulantı, kusma, şeklinde görülebilir. Çok şiddetli nefes darlığı, dilde ve solunum yollarında ödem gibi acil müdahale gerektirecek boyutta alerjik reaksiyonlara ender de olsa rastlanılmaktadır.

Hamilelikte Alerji Tedavisi

Alerjik hastalıklar açısından sorunsuz bir hamilelik süreci geçirmek için immünoloji-alerji doktorunun kontrolünde tedavi sürdürülmelidir. Doktor kontrolü ile güvenlik kategorilerine göre verilen ilaçların doz ve zaman ayarlaması doğru bir şekilde yapılırsa alerjik hastalıklar kontrol altına alınabilir. Ağızdan alınan veya cilde sürülerek uygulanan tedaviler oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Alerjik hastalıkların tedavisi için birçok ilaç kullanılmaktadır. Anne adayının şikayetlerine göre alerji tanısı konulur. Alerjik hastalıkların tedavisi için doktorun güvenlik kategorilerine göre tercih ettiği ilaçları, dozunda zamanında alarak hamileliği sorunsuz geçirmek mümkün. Daha önceden alerjik hastalık tanısı konmuş gebelerin dikkat etmeleri gereken en önemli şey alerjik reaksiyonlara yol açacak etkenlerden uzak durmasında fayda var. Bu dönemde düşük doz kortizonlu ve “antihistaminik” ilaçlar tercih edilmektedir. Etkileri hızlı olan bu ilaçların uzun süreli kullanımında da herhangi bir yan etki saptanmamıştır.

Hamilelikte Alerjinin Bebeğe Zararı Var mı?

Gebelik döneminde oluşabilecek alerjik rahatsızlıkların bir bölümü gebeliği olumsuz etkilemiyor. Ancak astım gibi ciddi solunum sıkıntısı yaratanların hastalık iyi kontrol edilmediği takdirde fetüs üzerine olumsuz etkiler ortaya çıkarabilmektedir.

Alerjik problemler çoğunlukla bebek üzerinde olumsuz etki göstermez. Ancak gebelikte alerjik reaksiyonlar dikkatlice izlenmelidir. Zira astım kontrol edilmediğinde düşük, erken doğum, düşük doğum tartısı ve yeni doğan ölüm riskinde artışa yol açabilir.

Hamilelikte Alerjik Reaksiyonlardan Korunmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hamilelik sürecinde alerjik durumların bebeğin sağlığına bir etkisi yoktur. Ancak anne adayı astım gibi ciddi solunum sıkıntısı yaşıyorsa bu kontrol altına alınmalıdır. Eğer bu durum kontrol altına alınmazsa bebeğin sağlığına olumsuz etki edebilir. Erken doğum riskini artırabilir, bebeğin düşük kilo ile doğmasına hatta bebeğin hayatını kaybetmesine neden olabilir.

  • Sigara içmeyin ve sigara içilen ortamlarda bulunmayın
  • Toz ve polen olan ortamlardan kaçının
  • Bulunduğunuz ortamda toz, polen varsa mutlaka maske kullanın, burun kenarlarına, içine vazelin sürün
  • Polenlerin uçuştuğu zamanlarda camları kapalı tutun
  • Rüzgarlı havalarda mümkün olduğunca dışarı çıkmayın
  • Evde hava nemlendiricisi kullanın
  • Tüylü battaniye, halı ve kilim vb. kullanmayın
  •  El, yüz özellikle burun içini sık sık suyla yıkayın
  • Yatmadan önce ılık duş alın
  • Araba, ev klimasının filtrelerini düzenli olarak temizletin
Daha Fazla Sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir