Mis kokulu bebeğinizi kucağınıza almanıza sayılı zamanlar kaldı, hastane çantanız neredeyse hazır, şimdi kendinize pijama, gecelik ve sabahlık bakmaya başladınız. Önemsiz bir ayrıntı gibi dursa da pijama mı gecelik mi? Sorusu bile aslında çok önemli. Doğumunuz normal ya da sezaryen olması fark etmeksizin kendinize en az 2 veya 3 adet gecelik alın. Çünkü hastanede en rahat edeceğiniz kıyafet gecelikler olacaktır. Tuvalet ihtiyaçlarınız, pansumanlarınız ve kişisel temizliğiniz açısından en kullanışlı ürünler gecelikler. Pijamalarla bu bakımların yapılması size acı verebilir ya da zaten yorgun olan ve pratik kıyafetlere ihtiyacı lohusalarımızı zorlayabilir.

Bir diğer unsur da seçeceğiniz geceliklerin özellikleri; bir çok internet sitesinde gördüğümüz o dantelli gecelikler inanınki  yeni doğmuş bebeğiniz için hiç kullanışlı değil. Bebeğiniz aranızdaki güven unsurunu sağlamak için sizi çok sık emmek isteyecek, her emdiğinde gazını çıkartmanız gerekecek ve bunun için bebeğinizi omzunuza yatırdığınızda orada dantel, dikiş veya bebeğinizi terletecek cinsten bir kumaş olmasını istemezsiniz. Bu sebeple seçiminizi rahat emzirebileceğiniz, göğüs kısmı açık veya açılabilir, pamuk bir gecelik sizlere için uygun olacaktır. Askılı gecelikler emzirmek için çok uygun ve kullanışlı oluyor. Mevsim olarak inanınki hiç fark etmiyor, hastaneler çok sıcak kalın veya uzun kollu seçenekler sizi bunaltmaktan başka bir işe yaramıyor. Fakat yaz ise kısa kollu kış mevsiminde doğum yapacakların uzun kollu sabahlık tercih etmesinde fayda var. Doğumdan sonra hastane koridorlarında doktorların tavsiyesi ile yapacağınız yürüyüşler veya odanıza gelen misafirlerin yanında daha rahat ediyorsunuz.

Pijamalarınızı evinize çıktığınız andan itibaren mevsimine uygun modellerde seçebilirsiniz. Takibi hamile pijamalarından olmak kaydı ile, eğer sezaryen doğum ile çocuğunuz dünyaya getirdiyseniz dikişlerinizin rahatlığı önemli, normal doğumda da hem şişliğiniz bir süre devam edeceği için hem de her zaman sizin rahatlığınız bebeğinizin rahatlığı olduğu için. Pijamalarınız da gecelikler gibi dantelsiz omuz kısmı az veya yumuşak dikişli ve pamuk ürünleri tercih etmelisiniz. Emzirme pijamalarının bir çok modelini denemiş ve almış bir anne olarak net bir şey söyleyebilirim iri göğüslü hanımlar için maalesef pek kullanışlı değiller. En güzeli emzirme sütyeni veya atleti üzerine rahat düz bir pijama. Çünkü hangi modeli kullanırsam kullanayım sonuçta üzerimdekini göğüsüme göre sıvayıp emzirdim.

İç çamaşırı seçimleriniz için ilk günler yoğun kanamanız olacaktır ve hastane pedlerini en uygun taşıyan ürünler hamile külotları hem hastane çantanıza hem evinizde bulundurmanızda fayda var. Atlet tercihi hastanede de mutlaka kullanın. Sıcak soğuk havaya maruz kalmanız halinde ve yeni doğum yaptığınız dönemde süt üretimi ile ilgili fazla terleme olabiliyor. Bu durumda en çok tutulma sorunları yaşanıyor. Özellikle emzirirken bebeğe doğru eğildiğinizde sırt ve boyun tutulması sorunu için omzunuza mutlaka bir şey alın.

Pijama, gecelik ve sabahlık üçlüsünde unutmamanız gerek bir püf nokta ise düğme, fermuar bulunmaması, bebeğinizi sararken yüzüne gözüne gelmesini inanınki istemezsiniz. Ve baskılı ürünleri kesinlikle tercih etmemenizi öneririm. Özellikle plastik baskıların aşırı terleme yaptığını unutmayın. Gel gelelim diyeceksiniz ki bu tarif ettiğine tamamen uyan bir lohusa takımları yok piyasada evet haklısınız yok o sebeple takımlarınızı kendiniz oluşturun. Örneğin pijama altlarınızı geceliklerinizi lohusa takımlarınızdan seçebilirsiniz. Gecelik ve üst pijamalar standart bir takımın ürünleri de olabilir.

Tabi bu kadar anlattıktan sonra fotoğraf çekimi için gördüğünüz o dantelli gecelikler, sabahlıklar gelecek aklınıza, onlar için bahsedebileceğim tek şey sadece o an kullanıyorsunuz. Ben tercih etmedim dantelli ürünler açıkçası hiç de pişman olmadım fotoğraflarımız da gayet güzel çıktı. Sonuç olarak önceliğim bebeğimin ve benim rahatımız ve sağlığımızdı. Çorap mutlaka çantanızda bulundurun, lastiği sıkmayan ayağınızda kan dolaşımınızı etkilemeyecek çoraplar ( şeker hastaları için organik ve yumuşak çoraplar olabilir.)  hastane çantanızda mutlaka bulunsun. Eğer siz üşütürseniz maalesef ki sütünüzden bebeğinize gaz geçiyor. Çorapları yansanızda lohusalık döneminizde kullanmanızda fayda var. Sağlıkla, sıhhatle bebeğiniz kucağınıza almanız dileğiyle 🙂

Happy Kids Blogger Anne: Sümeyra Çiçek

Daha Fazla Blogger Anneler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir