Obstetrik

Doğum bilimi. Gebelik, doğum ve lahusalık döneminde kadın ve bebeğin sağlığı ile ilgilenen tıbbi uzmanlık dalı.

Obstetrisyen

Gebelik ve doğum üzerine uzmanlaşmış doktor, doğum uzmanı

Ödem

Gebede özellikle ayak bileği etrafında sıvı birikmesi sonucu oluşan şişlikler. Ayakta durmaya bağlı olabileceği gibi gebeliğe bağlı yüksek tansiyon sonucuda gelişebilir.

OHSS

(Ovaryan hiperstimulasyon sendromu; Hiperstimulasyon) Yumurtalıkların dışardan hormon ilaçları ile uyarılmasına aşırı cevap vermesi ve kistler oluşturması

Oksitosin

Doğum ağrılarının başlamasını ve süt oluşumunu sağlayan hormon. Suni olarak doğumu başlatmak için de ilaç olarak kullanılır.

Oosit

Yumurta , kadın üreme hücresi.

Oral Glukoz Tolerans Testi

(OGTT) Şeker yükleme testi. Hastalara glukoz içirilmesini takiben kan şekerlerinin ölçülesi ile yapılan test. Diyabet varlığını saptamak amacı ile yapılır. 50 gr,75 gr, 100 gr glukoz içililerek yapılan çeşitleri vardır. Gebeliğin 24-28 haftalarında tüm gebelere gebelik diyabeti varlığının saptanması amacı ile yapılır. Riskli gruplara daha erken dönemde de yapılabilir.

Östrojen

Kadınlık hormonu.

Over

Yumurtalık.

Ovulasyon

Yumurtlama. Yumurtalıkta olgunlaşmış yumurtanın çatlayarak atılması. Atılan yumurta tüp uçları tarafından yakalanarak tüplerde yol alarak rahme taşınır.

Ovulasyon Indüksiyonu

Kısırlık tedavisinde yumurtalıkların yumurta üretmesi için hormon ilaçları ile uyarılmasının sağlanması.

Oksiput Anterior

Bebeğin anne karnındaki duruş şekillerinden biri. Kafanın arka kısmına occiput denir. Oksiput anterior duruşta kafanın occiput kısmı annenin önündedir, yani ayakta duran bir gebede bebek annenin omurgasına bakacak şekilde bebeğin sırtı önde durur. Doğum için en ideal duruş şekli budur.

Oksiput Posterior

Bebeğin anne karnındaki duruş şekillerinden biri. Oksiput posterior pozisyonda bebeğin yüzü yukarı bakmaktadır. Ayakta duran bir gebede bebeğin sırtı anne sırtına yakın yüzüde öne doğru bakar.

Oligohidramniyoz

Bebeği saran amniyon sıvısının az olması. Bebekte var olan bir böbrek anomalisi, plasental yetersizliğe bağlı olabilir. Bebeğin iyilik halinin tehlikede olduğunun göstergesidir. Gebeliğin devam ettirilip ettirilmeyeceğine, altta yatan nedene göre ve sıkı takip altında karar vermek gerekir.

 

Sayfalar 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
Daha Fazla Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir