Gebelikte anne adayının vücudunda birçok değişim olur. Aynı zamanda birçok gebelik sorunu da görülebilir. Bu gebelik sorunlarından birisi de göbek çatlaklarıdır. Güzel görünmek isteyen anne adayları bu durumdan çok rahatsız olur. Gebelik döneminden oluşan bu çatlakların asıl nedeni cilt yapısıdır. Eğer gebelikte göbek çatlakları oluşmuş ise, tekrar cildin eski haline gelmesi biraz zordur. Bilindiği gibi gebelik ile birlikte anne adayının vücudu değişmeye başlar. Artan hormonların etkisiyle cilt yapısında değişiklikler olur. Bu değişimler de ciltte çatlak oluşmasını kolaylaştırır. Bu nedenle çatlakların oluşmaması için gerekli önlemleri almalıyız.

Cilt oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Ancak bu her bayan için aynı değildir. Örneğin cilt yapısı esnek olan bayanlar da gebelik çatlakları çok az olur ya da hiç olmaz. Fakat cilt yapısı esnek olmayan bayanlarda gebelik çatlakları fazla görülür. Bu tamamen cildin yapısı ile ilgili bir durumdur. Bizler yapacağınız hareketlerle göbek çatlaklarının önüne geçebilir ve görünümünüzü koruyabilirsiniz.

Çatlakların oluşumunu engellemek belki zor olabilir. Ancak azaltmak için bazı önlemler alınabilir. Gebelikte göbek çatlakları hamileliğin ikinci yarısında çoğu anne adayında görülür. Çatlaklar sadece karın bölgesinde görülmez. Kalça, göğüs bölgeleri ve kol hizalarında da görülebilir. Fakat en fazla karın bölgesinde görülür. Çatlaklar doğumdan sonra geçmeyebilir ve kalıcı olabilir. Bu anne adaylarının istemediği bir durumdur. İlk olarak cilt gerginleştiği için kaşınmaya başlar, ardından da çatlaklar oluşmaya başlar.

Karın bölgesinde genelde daha fazla çatlak görülür. Bunun nedeni gebeliğin 3. ayından itibaren bebeğin kilo alması ve karın bölgesinin belirginleşmeye başlamasıdır. Alacağınız önlemler ile bu durumu en aza indirebilirsiniz.

Karın çatlaklarını önlemek için neler yapmalıyız?

 • İlk olarak bol bol su içmelisiniz.
 • Cilt için gerekli olan vitaminleri yani E ve C vitaminlerini almalısınız. Bunun için de bol bol meyve sebze yemek gereklidir.
 • Gebelikte masaj yapmak da cilt çatlaklarını azaltır. Bu nedenle cilde masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırmak gerekir.
 • Gebelik süresince anne adayı uyku ve beslenme düzenine dikkat etmelidir.
 • Çatlakların fazla olması durumunda doktor kontrolünde göbek çatlaklarını önleyen kremler kullanabilirsiniz. Ancak doktorunuza danışmadan ilaç ya da krem kesinlikle kullanmayın.
 • Aşırı kilo almaktan uzak durun ve dengeli şekilde kilo almaya özen gösterin.
 • Gebelik egzersizleri yapmak da hem kilo alımını dengede tutar hem de çatlakların oluşmasını engeller.

 • Ayrıca karın çatlaklarını önlemek için bitkisel yöntemleri de deneyebilirsiniz. Elma yağı ve badem yağı eşit miktarda karıştırılır ve her gün çatlayan bölgeye hafif şekilde sürülür.
 • Göbek çatlaklarına çilek yağı ve susam yağını karıştırarak yapacağınız karışımla da önleyebilirsiniz.
 • Sağlıklı beslenmek gebelikte oluşan sorunları en aza indirmeye yardımcı olur.
 • Nemlendirici kremlerde çatlak oluşumunu azaltmaya yardımcı olur.

.

Daha Fazla Güzellik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir