Hamilelikte besin ihtiyaçlarımız konusunda devamlı yeni çalışmalar yapılıyor ve hâliyle sahip olduğumuz bilgi dağarcığı da genişliyor. Hamilelikte omega-3 yağ asitlerine dair yapılan son araştırmalar da gösteriyor ki bu besin hem bebeğin, hem de annenin sağlığı için oldukça önemli ve kesinlikle ihmal edilmemesi gerekiyor. Bu yazımızda gebelik döneminde omega 3’ün öneminden ve n-3 takviyesi kullanımının gerekliliğinden bahsedeceğiz.

Hamilelikte Omega 3: Faydaları ve Dozajı

Omega 3’ler, doymamış yağ asitleri ailesinde yer alan ve sağlık ile gelişim için gerekli olan besin maddeleridir. Maalesef bu besin maddesi insan vücudu tarafından salgılanmadığı için ya besinlerden, ya da takviye ürünlerden ihtiyaç karşlanabilmektedir. Besinler ve preperatlar dışında başka şekilde alma imkanı yoktur.

Buna rağmen maalesef pek çok insan Omega 3 barındıran gıdalar tüketmez. Araştırmalara göre en yararlı iki Omega-3 EPA (eikosapentaeonik asit) ile DHA (dokosaheksaenoik asit)’dır. Her ne kadar EPA ile DHA doğal olarak bir arada bulunup vücutta beraber çalışabilse de, yine araştırmalar gösteriyor ki iki yağ asidinin de kendine özgü faydaları bulunuyor.

Gebelikte Omega 3 tüketimini arttırmak yada n-3 kullanmak pek çok faydaya sahiptir. Bu dönemde alınan omega-3 yaş asitlerinden, EPA kalbi destekler, bağışıklık sistemini geliştirir ve aynı zamanda iltihaplara da iyi geliyor. DHA ise beyni destekler, gözlere ve merkezi sinir sistemine iyi gelir. Dolayısıyla hamilelikte Omega 3 kullanımı oldukça gereklidir. Bu yararlar bebeğinizin sağlıklı şekilde gelişimi için oldukça önemli bir yere sahip olduğu gibi sizin sağlığınız için oldukça önemlidir.

Omega 3 Neden Önemli?

Omega 3 yağları yeterli miktarda alınırsa, prostaglandin olarak adlandırılan hormon benzeri maddeler dengeli miktarda üretilir ve bu yüzden gereklidir. Prostaglandin maddesi, kan basıncını, kan pıhtılaşmasını, sinir iletimini, alerjik tepkileri, böbrekleri ve gastrointestinal sistemi düzenler. Aynı zamanda diğer hormonların üretimi gibi daha pek çok fizyolojik işlevin yerine gelmesini sağlar.

Beslenme türünüzdeki yağ asitlerinin türüne bağlı olarak bazı prostaglandinler çok miktarda üretilirken, diğerleri de hiç üretilmeyebilir. Bu prostaglandin dengesizliği ise çeşitli hastalıklara yol açabilir. Gebelikte Omega 3 kullanmak ise yararlı prostaglandinlerin üretilmesini sağlayarak kalp hastalıklarını önler, bilişsel işlevleri iyileştirir ve yanmaları azaltır. Bunların yanında daha pek çok sağlık yönünden yarara sahiptir.

Aynı zamanda Omega 3 duygu durum bozukluklarını da önlemek ve tedavi etmek için kullanılırken, yeni çalışmalar gösteriyor ki potansiyel faydaları aslında çok daha geniş. Bunların arasında kanser, bağırsak hastalıkları, diğer bağışıklık sistemi problemleri de yer alıyor. Yani Omega 3’ün faydaları oldukça geniş bir yelpazede karşımıza çıkıyor.

Hangi Besinlerde Omega 3 Var?

En iyi EPA ve DHA kaynakları soğuk deniz balıkları olarak biliniyor. Bunları somon, ton balığı, sardalya, hamsi gibi sıralayabiliriz. Birçok insan özellikle hamilelik sırasında cıva ve diğer toksin maddeler konusunda haklı olarak endişeye sahip. Bu sebeple de saflaştırılmış balık yağı takviyeleri EPA ve DHA için güvenli kaynaklar diyebiliriz .Kaliteli bir markanın balık yağı takviyeleri toksin riskini ortadan kaldırıyor ve aynı zamanda gerekli EPA-DHA’yı sağlıyor.

Ayrıca pek çok insan keten tohumu ya da keten tohumu yağının da içinde Omega 3 bulunduğunu biliyor.. Fakat keten tohumu, daha uzun zincirli EPA ve DHA’nın aksine kısa zincirli Omega 3 yağı olan ALA (alfa linolenik asit) içeriyor. EPA ve DHA vücudun ihtiyaç duyduğu Omega 3 yağları olurken, ALA ise aynı işlevi görmüyor. Önceleri ALA’nın vücutta EPA ve DHA’ya dönüşebileceği düşünülüyordu fakat günümüzde araştırmalar gösteriyor ki bu çok zor ve nadir gerçekleşiyor. Dolayısıyla EPA ve DHA için en iyi kaynak balık yağı olmaya devam ediyor.

Omega- 3 içeren bitkisel besinler:  Keten tohumu, chia tohumu, ceviz, soya, semizotu ve avakado olarak sıralanabilir.

Omega-3 içeren hayvansal besinler: Yağlı balıklar; Somon, ton balığı, sardalya, hamsi, uskumru olarak sıralanabilir. Balıklar oldukça kaliteli n3 kaynağıdır.

Hamilelikte Omega 3 Preparatları ve Balık Yağının Faydaları

Gebelikte Omega 3 kullanmak bebeğin nörolojik ve erken görsel gelişimi için oldukça önemli. Bununla birlikte standart batı ülkelerindeki beslenme şekillerinde maalesef bu besin maddesinin eksikliği göze çarpmakta. Dolayısıyla çoğu zaman hamile kadınlar yeterli miktarda Omega 3 alamıyor fakat cenin, sinir sisteminin gelişmesi için Omega 3’e ihtiyaç duyuyor. Balık yağı ve diğer omega-3 takviyeleri besinlerle karşılanamayan ihtiyacın karşılanmasını sağlıyor.

Omega 3’ler aynı zamanda doğumdan sonra anne sütünün oluşması için de gereklidir. Her hamilelikte annelerin sütü bir süre sonra tükenir. Yeterli n-3 alımının bu tükenme süresini uzattığı bilinmektedir.  Ayrıca araştırmalara göre hamile kadınlar beslenme şekillerine EPA ile DHA gibi yağ asitlerini ekledikleri takdirde, bebeğin görsel ve bilişsel gelişimi de olumlu yönde etkileniyor ve bu doğrulanmış, kanıtlanmış bir bilgi. Çalışmalara göre Omega 3’lerin fazla tüketimi, bebeklerdeki alerji risklerini de ciddi ölçüde azaltıyor.

Bu yağ asitleri diğer yandan gebeliğin kendisi üzerinde de olumlu etkilere sahip. EPA ve DHA alımı arttırıldığı takdirde, doğum öncesi eylemleri ve doğumu önleyecek riskler de azaltılıyor. Aynı zamanda düşük doğum ağırlığı gibi sorunlar da ortadan kalkabiliyor. Omega 3, anneye de olumlu etkilere sahip ve gebelikte depresyon riskini azaltıyor. Böylece doğum sonrası oluşan duygu durum bozuklukları ortadan kalkıyor. 

Güvenlik Önlemleri

Hamilelik sırasında kaliteli balık yağlarını kullanabilirsiniz. Bazı taze balıklar genellikle cıva gibi çevresel toksinler içerebilir. Bu toksinler balık yağı üretimi sırasında rafine işlemiyle birlikte kaybolurlar. Dolayısıyla gebe kadınlara daha çok takviye yağlar tavsiye edilir. Ayrıca bazı balık yağı markaları diğerlerine göre daha kalitelidir. Satın alırken buna da dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

ANCAK ŞUNU UNUTMAMAK GEREK: Doktorunuza başvurmadan asla kendi başınıza omega-3 desteklerine başlamayın. Sizin için takviyenin gerekli olup olmadığının tayinini ve seçeceğiniz n3 destek markasını doktorunuzun belirlemesini isteyin.

 


Daha Fazlası